City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 65266    Version: 1 Name: 5-18-2021 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 4/28/2021 In control: Mayor's Office
On agenda: 5/18/2021 Final action: 5/18/2021
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 5-4-2021; action 5-18-2021).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 5-4-2021; action 5-18-2021).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.


AFFIRMATIVE ACTION COMMISSION

KRISTIN M. MATHEWS (18th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Mathews is a retired City of Madison Parks employee, who served on the Parks Department’s Racial Equity and Social Justice team as well as both the Owl Creek and Darbo-Worthington Neighborhood Resource Teams. She is currently involved with several organizations including the Social Justice Center and AmeriCorps. Ms. Mathews succeeds April C. Kigeya.
TERM EXPIRES: 4-19-2022

MELISSA A.HERRIGES (17th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Herriges is an emergency shelter case manager with Sankofa-Educational Leadership United. She previously worked in the area of economic empowerment with the Urban League of Greater Madison. She is the board secretary of the Madison Network of Black Professionals. Ms. Herriges succeeds Stephanie J. Munoz.
TERM EXPIRES: 4-18-2023


EDUCATION
(FOR INFORMATION ONLY)

REUBEN SANON, Deputy Mayor - appointed to a one-year term to the position of Mayor or Designee succeeding Linda Vakunta.
TERM EXPIRES: 4-19-2022


SUSTAINABLE MADISON COMMITTEE

HEATHER DRISCOLL (6th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Member. Ms. Driscoll currently holds the Common Council or Resident Member position and has served since 2-4-2020. She succeeds Nada A. Elmikashfi.
TERM EXPIRES: 6-30-2021

JESSICA M. LECLAIR (12th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Member. Ms. LeClair currently holds the Common Council or Resident Member position and has served since 10-2-2018. She succeeds Cassandra K. Steiner.
TERM EXPIRES: 6-30-2021


POLICE AND FIRE COMMISSION

VERONICA F...

Click here for full text