City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 64260    Version: 1 Name: 3-2-2021 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 2/17/2021 In control: Mayor's Office
On agenda: 3/2/2021 Final action: 3/2/2021
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 2/23/2021; action 3/2/2021).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 2/23/2021; action 3/2/2021).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

*2/3 vote required for confirmation of non-city residents.
Pursuant to Sec. 3.30(2) of the Madison General Ordinances, "...provision shall not apply to a member of or candidate for appointment to a City of Madison board, committee or commission where, in the judgement of the mayor and two-thirds (2/3) of the Common Council, the best interests of the city will be served by the appointment of a non-resident member who is particularly well qualified by reasons of education, background, and experience with Madison business concerns or other Madison-based employers and the Mayor specifies fully to the Common Council the reasons why he or she is recommending such appointment."


COMMITTEE ON SWEATFREE PURCHASES

SPENCER JOHNSON (4th A.D.) - appoint to the position of Student Representative on the UW-Madison Labor Codes and Licensing Advisory Committee. Mr. Johnson is a junior at the University of Wisconsin-Madison studying political science and social welfare. He is currently chair of the Student Election Commission of the Associated Students of Madison. Mr. Johnson succeeds Thomas Gundersen who previously assumed the alternate position.
CURRENT TERM EXPIRES: 3-31-2021
NEXT FULL TERM EXPIRES: 3-31-2024


COMMUNITY DEVELOPMENT DIVISION CONFERENCE COMMITTEE

Community Services Committee recommendation:
BRIDGET D. ROGERS (17th A.D.) - appoint to the position of Community Services Committee Member succeeding LaShana M. Miller.
TERM EXPIRES: 12-31-2021


EARLY CHILDHOOD CARE AND EDUCATION COMMITTEE

*MYKENZIE L. LEMBERGER, Monona - reappoint to a three-year term to the position of Child Care Worker. First appointed 11-21-2017.
TERM EXPIRES: 9-30-2023

Rationale: Ms. Lemberger is a current member of the Early Childhood Care and Education Committee and curren...

Click here for full text