City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 61268    Version: Name: 7-21-2020 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 7/7/2020 In control: Mayor's Office
On agenda: 7/21/2020 Final action: 7/21/2020
Enactment date: Enactment #:
Title: SUBSTITUTE - Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 7/14/2020; action 7/21/2020). (Note: Change to a Plan Commission appointment)
Attachments: 1. 61268 - Version 1.pdf
Title
SUBSTITUTE - Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 7/14/2020; action 7/21/2020).
(Note: Change to a Plan Commission appointment)

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

*2/3 vote required for confirmation of non-city residents.
Pursuant to Sec. 3.30(2) of the Madison General Ordinances, "...provision shall not apply to a member of or candidate for appointment to a City of Madison board, committee or commission where, in the judgement of the mayor and two-thirds (2/3) of the Common Council, the best interests of the city will be served by the appointment of a non-resident member who is particularly well qualified by reasons of education, background, and experience with Madison business concerns or other Madison-based employers and the Mayor specifies fully to the Common Council the reasons why he or she is recommending such appointment."


BOARD OF PARKS COMMISSIONERS

MADELYN D. LEOPOLD (13th A.D.) - reappoint to a five-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 6-15-2010.
TERM EXPIRES: 4-30-2025


BOARD OF PUBLIC WORKS

DAVID J. BRANSON (17th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 4-17-2012.
TERM EXPIRES: 4-30-2022

JOSEPH R. CLAUSIUS (17th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 3-7-2017.
TERM EXPIRES: 4-30-2022

MICHAEL CULLEN (5th A.D.) - appoint to a two-year term to the position of Adult City Resident - Engineering Background. Mr. Cullen currently holds the First Alternate position and has served since 1-8-2019. He succeeds Jaclyn Lawton.
TERM EXPIRES: 4-30-2022


BOARD OF REVIEW

MARK KAISER (11th A.D.) - reappoint to a five-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 6-3-2008
TERM EXPIRES: 4-15-2025

PAMELA J. HENNESSEY (20th A.D.) - reappoint to the remainder of a five-year term to the positi...

Click here for full text