City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 61268    Version: Name: 7-21-2020 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 7/7/2020 In control: Mayor's Office
On agenda: 7/21/2020 Final action: 7/21/2020
Enactment date: Enactment #:
Title: SUBSTITUTE - Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 7/14/2020; action 7/21/2020). (Note: Change to a Plan Commission appointment)
Attachments: 1. 61268 - Version 1.pdf

Title

SUBSTITUTE - Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 7/14/2020; action 7/21/2020).
(Note: Change to a Plan Commission appointment)

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

 

*2/3 vote required for confirmation of non-city residents.

Pursuant to Sec. 3.30(2) of the Madison General Ordinances, "...provision shall not apply to a member of or candidate for appointment to a City of Madison board, committee or commission where, in the judgement of the mayor and two-thirds (2/3) of the Common Council, the best interests of the city will be served by the appointment of a non-resident member who is particularly well qualified by reasons of education, background, and experience with Madison business concerns or other Madison-based employers and the Mayor specifies fully to the Common Council the reasons why he or she is recommending such appointment."

 

 

BOARD OF PARKS COMMISSIONERS

 

MADELYN D. LEOPOLD (13th A.D.) - reappoint to a five-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 6-15-2010.

TERM EXPIRES: 4-30-2025

 

 

BOARD OF PUBLIC WORKS

 

DAVID J. BRANSON (17th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 4-17-2012.

TERM EXPIRES: 4-30-2022

 

JOSEPH R. CLAUSIUS (17th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 3-7-2017.

TERM EXPIRES: 4-30-2022

 

MICHAEL CULLEN (5th A.D.) - appoint to a two-year term to the position of Adult City Resident - Engineering Background. Mr. Cullen currently holds the First Alternate position and has served since 1-8-2019. He succeeds Jaclyn Lawton.

TERM EXPIRES: 4-30-2022

 

 

BOARD OF REVIEW

 

MARK KAISER (11th A.D.)  - reappoint to a five-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 6-3-2008

TERM EXPIRES: 4-15-2025

 

PAMELA J. HENNESSEY (20th A.D.) - reappoint to the remainder of a five-year term to the position of First Alternate. First appointed 3-6-2007.

TERM EXPIRES: 4-15-2025

 

 

BUILDING CODE, FIRE CODE, CONVEYANCE CODE AND LICENSING APPEALS BOARD

 

RICHARD A. RIPHON (3rd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member with Fire Prevention Experience. First appointed 3-7-2017.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

LOUIS J. OLSON (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 8-5-2008.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

RANDALL V. BALDWIN (13th A.D.) - reappoint a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 2-5-2013.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

 

COMMITTEE ON EMPLOYEE RELATIONS

 

BETHANY E. ORDAZ (3rd A.D.)  - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member. First appointed 3-17-2015.

TERM EXPIRES: 4-18-2023

 

 

COMMUNITY DEVELOPMENT AUTHORITY

 

SARIAH J. DAINE (13th A.D.) - reappoint to a four-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 5-1-2012.

TERM EXPIRES: 4-16-2024

 

CLAUDE A. GILMORE (10th A.D.) - reappoint to a four-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 6-21-2016.

TERM EXPIRES: 4-16-2024

 

 

DIGITAL TECHNOLOGY COMMITTEE

 

*TERESA Q. HOLMES, Town of Blooming Grove - reappoint to a three-year term to the position of Member.  First appointed 1-17-2014.

TERM EXPIRES: 4-18-2023

 

Rationale:  Ms. Holmes is a current member of the Digital Technology Committee (DTC) and serves as vice-chair. She is the owner of a technology consulting firm - TH Project Consulting and is active with several community organizations, including Madison Links Service Organization and the League of Women Voters. Ms. Holmes has attended digital literacy workshops in order to better inform the committee and city staff. She is one of only two women currently serving on the DTC.

 

 

DISABILITY RIGHTS COMMITTEE

 

PAMELA ERLANGER (5th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 3-4-2008.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

Currently serving on: Jeffrey Clay Erlanger Civility in Public Discourse Award Committee

 

KRISTEN E. LUPPINO (2nd A.D.) - reappoint to the position of Adult City Resident. First appointed 4-10-2018.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

 

ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE

 

WAYNE HARRIS (19th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term and to a full three-year term to the position of Resident Member. First appointed 2-28-2017.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

 

EQUAL OPPORTUNITIES COMMISSION

 

SHERAY L. WALLACE (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 10-3-2017.

TERM EXPIRES: 4-18-2023

 

RICHELLE R. ANDRAE (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 10-17-2017.

TERM EXPIRES: 4-18-2023

 

ZACH A. MADDEN (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 7-7-2015.

TERM EXPIRES: 4-18-2023

 

 

LANDLORD AND TENANT ISSUES COMMITTEE

 

TRENT C. CLAYBAUGH (4th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Madison-Area University/College Student. First appointed 12-3-2019.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

DAVID R. SPARER (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Resident Member. First appointed 3-5-2013.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

ALLISON A. MARKOSKI (6th A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of Alternate Member. First appointed 1-7-2020.

TERM EXPIRES: 4-30-2021

 

 

LANDMARKS COMMISSION

 

DAVID W. J. MCLEAN (2nd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Registered Architect. First appointed 7-19-2011.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

KATHERINE N. KALISZEWSKI (9th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 5-2-2017.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

 

MADISON ARTS COMMISSION

 

FAISAL ABDU’ ALLAH (5th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appointed 9-19-2017.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

KATHRYN (KATIE) H. RYAN (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appointed 4-10-2018.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

 

MADISON FOOD POLICY COUNCIL

 

NICHOLAS S. LEETE (2nd A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Community Garden Advocate. Mr. Leete serves as the Gardens Network Manager for Rooted WI, Inc. He succeeds Nan Fey.

TERM EXPIRES: 4-19-2022

 

 

PERSONNEL BOARD

 

ANGELA NASH (15th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Qualified Elector. First appointed 10-18-2016.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

 

PLAN COMMISSION

 

KEETRA S. BURNETTE (17th A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of First Alternate. First appointed 2-4-2020.

TERM EXPIRES: 4-30-2021

 

Madison Metropolitan School District recommendation:

ANDREW J. STATZ (6th A.D.) - reappoint to a one-year term to the non-voting position of Madison Metropolitan School District Superintendent or Designee. First appointed 10-3-2017.

TERM EXPIRES: 4-30-2021

 

 

ZONING BOARD OF APPEALS

 

PETER OSTLIND (4th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 7-21-2015.

TERM EXPIRES: 4-18-2023

 

DAVID P. WAUGH (2nd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 9-17-2019.

TERM EXPIRES: 4-18-2023

 

JESSICA KLEHR (11th A.D.) - reappoint to the position of First Alternate. First appointed 6-19-2018.

TERM EXPIRES: 4-18-2023

 

 

Respectfully submitted,

 

Satya Rhodes-Conway

Mayor