City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 59314    Version: 1 Name: 2-25-2020 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 1/28/2020 In control: Mayor's Office
On agenda: 2/25/2020 Final action: 2/25/2020
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 2/4/2020; action 2/25/2020).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 2/4/2020; action 2/25/2020).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.


BOARD OF REVIEW

MICHAEL C. KINDSCHI (3rd A.D.) - appoint to the remainder of a five-year term to the position of Second Alternate. Mr. Kindschi is retired having worked for 36 years with MG&E and 19 years as a realtor. He spent 15 years on the Town of Cottage Grove Board and Board of Review. Mr. Kindschi succeeds James V. Samsal.
TERM EXPIRES: 4-15-2025

Currently serving on: Committee on Sweatfree Purchases


DISABILITY RIGHTS COMMISSION

JOSEPH A. FROST (2nd A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Frost is an application developer with Dane County. As a student at the University of Wisconsin-Stevens Point, Mr. Frost founded a disability advocacy student group and served as its president. He also served as the disability services representative to the University Centers Advisory Policy Board. Mr. Frost succeeds Annika M. Konrad.
TERM EXPIRES: 4-30-2022


MADISON FOOD POLICY COUNCIL

OLAJUMOKE FALOMO (16th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Member. Ms. Falomo is a graduate student/research assistant in Nutritional Sciences at the University of Wisconsin-Madison. She succeeds Allison E. Martinson.
TERM EXPIRES: 10-1-2020

JAMIE R. BUGEL (6th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Urban Farm Advocate/Representative. Ms. Bugel is natural resources educator and research technician with the Wisconsin Department of Natural Resources. In addition, she is the SNAP/EBT/Double Dollars Coordinator for the Madison Eastside Farmers’ Market. Ms. Bugel succeeds Martin H. Bailkey.
TERM EXPIRES: 10-01-2021

ALMA T. HORLOCK (6th A.D.) - appoint to the remainder of a one-year term to the position of Youth Member. Ms. Horlock is a food...

Click here for full text