City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 58027    Version: 1 Name: 11-19-2019 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 10/30/2019 In control: Mayor's Office
On agenda: 11/19/2019 Final action: 11/19/2019
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 11/5/2019; action 11/19/2019).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 11/5/2019; action 11/19/2019).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.


BOARD OF HEALTH FOR MADISON AND DANE COUNTY

DEBBIE L. JONES (14th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of City Resident. Ms. Jones is a physician with SSM Health - St. Mary’s Hospital. She is a board member of Black Women Wellness. Ms. Jones succeeds Patricia A. Lasky.
TERM EXPIRES: 4-19-2022


BOARD OF PARK COMMISSIONERS

ALAN J. MARTIN (9th A.D.) - appoint to the remainder of a five-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Martin is retired from the City of Madison after 34-plus years of service. During his time with the City, Mr. Martin worked for several agencies, including the Water Utility, Assessor’s Office and the Planning Division. He served as lead staff to the Urban Design Commission for many years. Mr. Martin recently served on the Downtown Coordinating Committee. He succeeds Nancy T. Ragland.
TERM EXPIRES: 4-30-2021


BOARD OF REVIEW

ANGELA B. BARTELL (9th A.D.) - appoint to the remainder of a five-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Bartell is a retired circuit court judge and current mediator and arbitrator. She is active with several organizations and has served as president of the Rotary Club of Madison and chair of the United Way of Dane County Board. Ms. Bartell succeeds James V. Samsal.
TERM EXPIRES: 4-19-2022


DOWNTOWN COORDINATING COMMITTEE

DAVY MAYER (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Resident Member. First appointed 10-2-2018.
TERM EXPIRES: 10-19-2022

SANDRA TORKILDSON (2nd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Resident Member. First appointed 11-19-2013.
TERM EXPIRES: 10-19-2022


MADISON FOOD POLICY COUNCIL
MAERAJ H. SHEIKH (18th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of C...

Click here for full text