City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 56187    Version: 1 Name: 6-18-2019 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 6/5/2019 In control: Mayor's Office
On agenda: 6/18/2019 Final action: 6/18/2019
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 6/11/2019; action 6/18/2019).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 6/11/2019; action 6/18/2019).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

ALCOHOL LICENSE REVIEW COMMITTEE

AMY L. WESTRA (18th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Westra is an IT professional with American Family Insurance. She is active in local politics and has occasionally served as a poll worker. Ms. Westra succeeds Kathryn D. Hill.
TERM EXPIRES: 4-20-2021


BOARD OF HEALTH FOR MADISON AND DANE COUNTY

ROBIN L. LANKTON (11th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of City Resident. Ms. Lankton is the Director of Population Health for UW Health. She is involved with numerous organizations, including the African American Health Network of Dane County, the Latino Health Council of Dane County, the Wisconsin Public Health Association and the Healthy Dane Coalition. Ms. Lankton succeeds Murray L. Katcher.
TERM EXPIRES: 4-21-2020


CITY-COUNTY LIAISON COMMITTEE
(FOR INFORMATION ONLY)

MARY BOTTARI, Mayor’s Chief of Staff - appointed to the position of Mayoral Staff Member succeeding Enis Ragland.
TERM EXPIRES: 4-18-2023


COMMITTEE ON AGING

BEN OBREGÓN (13th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age). Mr. Obregón is a founding member of Centro Hispano of Dane County. He is active with numerous organizations, including serving as vice chair on the board of UMOS, a non-profit advocacy organization. Mr. Obregón succeeds Mary Jo Rimkus.
TERM EXPIRES: 10-1-2019


COMMITTEE ON EMPLOYEE RELATIONS

HEATHER STOUDER - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Management Member. Ms. Stouder serves as the Planning Division Director. She succeeds Natalie Erdman.
TERM EXPIRES: 4-20-2021


COMMITTEE ON THE ENVIRONMENT

DEA LARSEN CONVERSE (6th A.D.) - reappoint to...

Click here for full text