City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 51177    Version: 1 Name: 5-1-2018 Resident committee appointments (inc. JCAC)
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 4/11/2018 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 5/1/2018 Final action: 5/1/2018
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 4/17/2018; action 5/1/2018).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 4/17/2018; action 5/1/2018).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

BOARD OF PARK COMMISSIONERS

MOIRA HARRINGTON (19th A.D.) - appoint to the remainder of a five-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Harrington is a communications manager for the University of Wisconsin-Madison Aquatic Sciences Center. She served for three years on the Town of Middleton Parks Commission and served on the board of the Friends of Pope Conservancy. Ms. Harrington succeeds David L. Wallner.
TERM EXPIRES: 4-30-2022


COMMITTEE ON SWEATFREE PURCHASES

THOMAS J. GUNDERSEN (2nd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Student Representative on the UW-Madison Labor Licensing Policy Committee. First appointed 1-16-2018.
TERM EXPIRES: 3-31-2021

LOUISA C. SCHWARTZ (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of City of Madison Resident. First appointed 1-16-2018.
TERM EXPIRES: 3-31-2021

ALAN GINSBERG (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of City of Madison Resident. First appointed 10-20-2015.
TERM EXPIRES: 3-31-2021

BRYAN J. DAGGETT (1st A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Alternate Member. First appointed 1-16-2018.
TERM EXPIRES: 3-31-2021


JOINT CAMPUS AREA COMMITTEE

Plan Commission recommendation:
MELISSA M. BERGER (13th A.D.) - appoint to the position of Plan Commission Member.
TERM EXPIRES WITH TERM ON PLAN COMMISSION: 4-30-2019

Currently serving on: Plan Commission

JOHN C. PERKINS (13th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Greenbush Neighborhood Resident Representative. Mr. Perkins served as the president of the Greenbush Neighborhood Association and served on the Joint Southeast Campus Area Committee for four-plus years.
TERM EXPIRES: 5/1/2021

DOUGLAS K. CARLSON (13th A.D.) - appoint to a three-year term to the p...

Click here for full text