Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 49972    Version: 1 Name: 1-16-2018 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 12/27/2017 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 1/16/2018 Final action: 1/16/2018
Enactment date: 1/22/2018 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 1/2/2018; action 1/16/2018).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 1/2/2018; action 1/16/2018).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.


*2/3 vote required for confirmation of non-city residents.
Pursuant to Sec. 3.30(2) of the Madison General Ordinances, "...provision shall not apply to a member of or candidate for appointment to a City of Madison board, committee or commission where, in the judgement of the mayor and two-thirds (2/3) of the Common Council, the best interests of the city will be served by the appointment of a non-resident member who is particularly well qualified by reasons of education, background, and experience with Madison business concerns or other Madison-based employers and the Mayor specifies fully to the Common Council the reasons why he or she is recommending such appointment."


COMMITTEE ON SWEATFREE PURCHASES

THOMAS J. GUNDERSEN (4th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Student Representative on the UW-Madison Labor Licensing Policy Committee. Mr. Gundersen succeeds Luke R. Gangler.
TERM EXPIRES: 3-31-2018

LOUISA C. SCHWARTZ (13th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of City of Madison Resident. Ms. Schwartz is a software developer with Epic Systems. She is a co-coordinator for Epic’s LGBTQIA employee resource group. Ms. Schwartz also volunteers with Meals on Wheels and Friends of Ferals. She succeeds Lydia Zepeda.
TERM EXPIRES: 3-31-2018

BRYAN J. DAGGETT (1st A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Alternate Member. Mr. Daggett is an assistant manager at The North Face. He is a volunteer with the Schools of Hope tutoring program. Mr. Daggett succeeds Carol Bracewell.
TERM EXPIRES: 3-31-2018


COMMUNITY SERVICES COMMITTEE

CONSUELO LOPEZ SPRINGFIELD (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Community Representative. First appointed 3-29-2016...

Click here for full text