City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 42493    Version: 1 Name: 5-3-2016 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 4/13/2016 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 5/3/2016 Final action: 5/3/2016
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 4-19-2016; action 5-3-2016).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 4-19-2016; action 5-3-2016).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments.


ADA TRANSIT SUBCOMMITTEE TO THE TRANSIT AND PARKING COMMISSION

Transit and Parking Commission recommendation:
KEN GOLDEN (13th A.D.) - reappoint to the position of Transit and Parking Commission Member. First appointed 9-15-2015.
TERM EXPIRES WITH TERM ON TRANSIT AND PARKING COMMISSION: 4-30-2019

Currently serving on: Transit & Parking Commission
Long Range Transportation Planning Committee (TPC Rep)
Capital Area Regional Planning Commission
Madison Area Transportation Planning Board (MPO) (TPC Rep)
Sustainable Madison Transportation Master Plan Oversight Committee

Disability Rights Commission recommendation:
BETTY HICKS (12th A.D.) - reappoint to the position of Disability Rights Commission Member. First appointed 5-6-2014.
TERM EXPIRES WITH TERM ON Disability Rights Commission: 4-30-2019


AFFIRMATIVE ACTION COMMISSION

LINDA J. KETCHAM (3rd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 4-17-2012.
TERM EXPIRES: 4-16-2019

RYAN J. MOZE (2nd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 10-7-2014.
TERM EXPIRES: 4-16-2019

BRITTANY G. CUDABACK (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 2-23-2016.
TERM EXPIRES: 4-16-2019

STEVEN L. RUSH (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 10-7-2014.
TERM EXPIRES: 4-16-2019

EMILY E. KUHN (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 3-31-2015.
TERM EXPIRES: 4-16-2019

MARGARET M. MCINNIS (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 10-16-2012.
TERM EXPIRES: 4-16-2019


ALC...

Click here for full text