City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 42493    Version: 1 Name: 5-3-2016 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 4/13/2016 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 5/3/2016 Final action: 5/3/2016
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 4-19-2016; action 5-3-2016).
Sponsors: Paul R. Soglin

Title

Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 4-19-2016; action 5-3-2016).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments.

 

 

ADA TRANSIT SUBCOMMITTEE TO THE TRANSIT AND PARKING COMMISSION

 

Transit and Parking Commission recommendation:

KEN GOLDEN (13th A.D.) - reappoint to the position of Transit and Parking Commission Member. First appointed 9-15-2015.

TERM EXPIRES WITH TERM ON TRANSIT AND PARKING COMMISSION: 4-30-2019

 

                     Currently serving on:                     Transit & Parking Commission

                                                                                    Long Range Transportation Planning Committee (TPC Rep)

                                                                                    Capital Area Regional Planning Commission                     

                                                                                    Madison Area Transportation Planning Board (MPO) (TPC Rep)

Sustainable Madison Transportation Master Plan Oversight Committee

 

Disability Rights Commission recommendation:

BETTY HICKS (12th A.D.) - reappoint to the position of Disability Rights Commission Member. First appointed 5-6-2014.

TERM EXPIRES WITH TERM ON Disability Rights Commission: 4-30-2019

 

 

AFFIRMATIVE ACTION COMMISSION

 

LINDA J. KETCHAM (3rd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident.  First appointed 4-17-2012.

TERM EXPIRES: 4-16-2019

 

RYAN J. MOZE (2nd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 10-7-2014.

TERM EXPIRES: 4-16-2019

 

BRITTANY G. CUDABACK (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 2-23-2016.

TERM EXPIRES: 4-16-2019

 

STEVEN L. RUSH (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 10-7-2014.

TERM EXPIRES: 4-16-2019

 

EMILY E. KUHN (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 3-31-2015.

TERM EXPIRES: 4-16-2019

 

MARGARET M. MCINNIS (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident.  First appointed 10-16-2012.

TERM EXPIRES: 4-16-2019

 

 

ALCOHOL LICENCE REVIEW COMMITTEE

 

STEFAN J. FLETCHER (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 12-1-2015.

TERM EXPIRES: 4-16-2019

 

 

BOARD OF PARK COMMISSIONERS

 

NANCY RAGLAND (18th A.D.) - reappoint to a five-year term to the position of Adult City Resident.  First appointed 9-20-2011.

TERM EXPIRES: 4-30-2021

 

 

BOARD OF PUBLIC WORKS

 

HAROLD (PETE) DAHL (16th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Mayor or Designee. First appointed 3-3-2015.

TERM EXPIRES: 4-30-2018

 

DAVID J. BRANSON (17th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 4-17-2012.

TERM EXPIRES: 4-30-2018

 

JACLYN LAWTON (11th A.D.) - reappoint to the position of Adult City Resident.  First appointed 4-20-2010.

TERM EXPIRES: 4-30-2018

 

                     Currently serving on:                     Solid Waste Advisory Committee (BPW Representative)

                                                                                    

 

BOARD OF REVIEW

 

RON ROSNER (5th A.D.) - reappoint to a five-year term to the position of Adult City Resident.  First Appointed 4-18-2006.

TERM EXPIRES: 4-20-2021 -

 

 

COMMITTEE ON THE ENVIRONMENT

 

ELIZABETH A. KATT-REINDERS (12th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member.  First appointed 11-19-2013.

TERM EXPIRES: 4-16-2019

 

 

COMMUNITY DEVELOPMENT AUTHORITY

 

DEAN C. BRASSER (19th A.D.) - reappoint to a four-year term to the position of Adult City Resident.  First appointed 7-2-2013.

TERM EXPIRES: 4-16-2019

 

 

COMMUNITY DEVELOPMENT BLOCK GRANT COMMITTEE

 

JENNIFER H. CAMPBELL (11th A.D.) - appoint to the remainder of a one-year term to the position of Second Alternate. Ms. Campbell is an attorney with the Wisconsin Economic Development Corporation. In addition, she currently serves as the board president of the Rodney Scheel House Foundation and is an active volunteer within the Hill Farms neighborhood. Ms. Campbell succeeds Keetra S. Burnette who assumed the First Alternate position.

TERM EXPIRES: 10-1-2016

 

 

CONTRACTED SERVICES OVERSIGHT COMMITTEE

 

Transit and Parking Commission recommendation:

GARY L. POULSON (10th A.D.) - reappoint to the position of Transit and Parking Commission Member.  First appointed 9-15-2015.

TERM EXPIRES WITH TERM ON THE TRANSIT AND PARKING COMMISSION: 4-30-2019

 

                     Currently serving on:                     Transit & Parking Commission

                                                                                    TIF Review Board

                                                                                    Sustainable Madison Transportation Master Plan Oversight Committee                     

 

 

DIGITAL TECHNOLOGY COMMITTEE

 

THOMAS C. MACK (19th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member. First appointed 1-20-2015.

TERM EXPIRES: 4-16-2019

 

JJ STREICHER-BREMER (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member.  First appointed 1-21-2014.

TERM EXPIRES: 4-16-2019

 

 

DISABILITY RIGHTS COMMISSION

 

BETTY HICKS (12th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident.  First appointed 4-17-2012.

TERM EXPIRES: 4-30-2019

 

MIKAEL C. SNITKER-MAGIN (19th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident.  First appointed 10-16-2012.

TERM EXPIRES: 4-30-2019

 

ANNIKA KONRAD (2nd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 5-19-2015.

TERM EXPIRES: 4-30-2019

 

 

DOWNTOWN COORDINATING COMMITTEE

 

ADAM PLOTKIN (2nd A.D.) - appoint to the remainder of three-year term to the position of Citizen Member. Mr. Plotkin currently holds the Second Alternate position and has served since 4-29-2014.

TERM EXPIRES: 10-19-2018

 

 

ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE

 

SHOBHAN S. THAKKAR (4th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Citizen. Mr. Thakkar is an attorney and is currently a partner at HealthX Ventures, a venture fund that was started in 2015. Mr. Thakkar is an organizer of One Million Cups and is a trustee of the South Asian Bar Association Foundation. He succeeds Eric E. Steege.

TERM EXPIRES: 4-30-2018

 

 

EDUCATION COMMITTEE

(FOR INFORMATION ONLY)

 

GLORIA REYES - reappointed to the position of Mayor or Designee.

TERM EXPIRES: 4-18-2017

 

 

EQUAL OPPORTUNITIES COMMISSION

 

ADAM W. BRABENDER (4th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 3-3-2015.

TERM EXPIRES: 4-16-2019

 

CHARLES E. MCDOWELL (1st A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident.  First Appointed 11-18-2008.

TERM EXPIRES: 4-16-2019

 

CORINDA RAINEY-MOORE (17th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 5-6-2014.

TERM EXPIRES: 4-16-2019

 

 

HUMANITARIAN AWARD COMMISSION, REVEREND DOCTOR MARTIN LUTHER KING, JR.

 

Equal Opportunities Commission recommendation:

CORINDA RAINEY-MOORE (17th A.D.) -reappoint to the position of City Equal Opportunities Commission Member. First appointed 12-2-2014.

TERM EXPIRES WITH TERM ON EOC: 4-16-2019

 

                     Currently serving on:                     Equal Opportunities Commission

 

Affirmative Action Commission recommendation:

STEVEN L. RUSH (6th A.D.) - reappoint to the position of City Affirmative Action Commission Member. First appointed 1-20-2015.

TERM EXPIRES WITH TERM ON AAC: 4-16-2019

 

                     Currently serving on:                     Affirmative Action Commission

 

 

LANDMARKS COMMISSION

 

STUART LEVITAN (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Historian.  First appointed 2-27-2007.

TERM EXPIRES: 4-30-2019

 

Currently Serving On:                     Madison Development Corporation Board of Directors

 

 

MONONA TERRACE COMMUNITY AND CONVENTION CENTER BOARD

 

M. ALICE O'CONNOR (2nd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of City Appointee.  First appointed 6-15-2010.

TERM EXPIRES: 5-1-2019

                     

Currently serving on:                     Monona Terrace Booking Event Assistance Advisory Committee

 

MARK J. RICHARDSON (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of City Appointee. First appointed 6-4-2013.

TERM EXPIRES: 5-1-2019

 

CHET GERLACH (4th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of City Alternate. First appointed 1-18-2011.

TERM EXPIRES: 5-1-2019

 

 

PEDESTRIAN/BICYCLE/MOTOR VEHICLE COMMISSION

 

ERIC LEWANDOWSKI (9th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Citizen (Pedestrian Advocate). Mr. Lewandowski is a consultant in the areas of government and non-profit affairs. He serves as the president of the Walnut Grove Homes Association and the Madison-Freiburg Sister City Committee. Mr. Lewandowski succeeds Ronald B. Steinhofer.

TERM EXPIRES: 4-30-2018

 

 

PERSONNEL BOARD

 

GARY D. MITCHELL (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Organized Labor Representative. First appointed 3-31-2015.

TERM EXPIRES: 4-30-2019

 

JUDY HUGHES (18th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Qualified Elector.  First appointed 11-17-2009.

TERM EXPIRES: 4-30-2019

 

 

PUBLIC SAFETY REVIEW COMMITTEE

 

DEBRA F. JULIAN (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member. First appointed 6-2-2015.

TERM EXPIRES: 4-30-2019

 

 

TRANSIT AND PARKING COMMISSION

 

GARY L.  POULSON (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen. First Appointed:  6-5-2007.

TERM EXPIRES: 4-30-2019

 

                     Currently Serving On:                     Contracted Services Oversight Committee

TIF Review Board

                                                                                    Sustainable Madison Transportation Master Plan Oversight Committee                     

 

ANN E. KOVICH (14th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member. First appointed 6-12-2012.

TERM EXPIRES: 4-30-2019

 

 

KENNETH GOLDEN (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member.  First appointed 9-20-2011.

TERM EXPIRES: 4-30-2019

 

                     Currently serving on:                     ADA Transit Subcommittee to the Transit and Parking Commission

Long Range Transportation Planning Committee (TPC Rep)

                                                                                    Capital Area Regional Planning Commission                     

                                                                                    Madison Area Transportation Planning Board (MPO) (TPC Rep)

Sustainable Madison Transportation Master Plan Oversight Committee

 

 

WEED COMMISSIONERS

(FOR INFORMATION ONLY)

 

Streets Superintendent appointment:

WALTER MEYER, East Side Streets - reappoint to a one-year term to the position of East Side Weed Commissioner. First Appointed 2-21-2006.

TERM EXPIRES: 5-15-2017

 

BRUCE BAILEY, West Side Streets - reappoint to a one-year term to the position of West Side Weed Commissioner. First Appointed 5-16-2015.

TERM EXPIRES: 5-15-2017

 

 

ZOO COMMISSION, HENRY VILAS

 

JONATHAN BECKER (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Zoological Society Member. First appointed 6-15-2010.

TERM EXPIRES: 4-30-2019

 

 

Respectfully submitted,

 

Paul R. Soglin

Mayor