Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 42083    Version: 1 Name: 3-29-2016 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 3/8/2016 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 3/29/2016 Final action: 3/29/2016
Enactment date: 4/4/2016 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 3-15-2016; action 3-29-2016).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 3-15-2016; action 3-29-2016).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments.


*2/3 vote required for confirmation of non-city residents.
Pursuant to Sec. 3.30(2) of the Madison General Ordinances, "...provision shall not apply to a member of or candidate for appointment to a City of Madison board, committee or commission where, in the judgement of the mayor and two-thirds (2/3) of the Common Council, the best interests of the city will be served by the appointment of a non-resident member who is particularly well qualified by reasons of education, background, and experience with Madison business concerns or other Madison-based employers and the Mayor specifies fully to the Common Council the reasons why he or she is recommending such appointment."


BOARD OF PUBLIC WORKS

KENNETH G. JOHNSON (11th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of First Alternate. Mr. Johnson is a retired civil engineer having worked 36 years with the Wisconsin Department of Natural Resources. He succeeds Harold P. Dahl.
TERM EXPIRES: 4-30-2017


COMMUNITY DEVELOPMENT DIVISION CONFERENCE COMMITTEE

Community Services Committee recommendation:
KIM R. GENICH (5th A.D.) - reappoint to the position of Community Services Committee Member.
TERM EXPIRES: 12-31-2016

BRIDGET D. ROGERS (6th A.D.) - appoint to the position of Community Services Committee Member succeeding Felicitus E. Ferington.
TERM EXPIRES: 12-31-2016

Community Development Block Grant Committee recommendation:
BEN M. VAN PELT (4th A.D.) - reappoint to the position of Community Development Block Grant Committee Member.
TERM EXPIRES: 12-31-2016

RICKY HUNT (19th A.D.) - appoint to the position of Community Development Block Grant Committee Member succeeding Daniel O'Callaghan.
TERM EXPIRES: 12-31-2016


COMMUNITY SERVICES COMMITTEE

WALI UREHAMAN (9th A.D.) - app...

Click here for full text