City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 40652    Version: 1 Name: 11-17-2015 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 10/28/2015 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 11/17/2015 Final action: 11/17/2015
Enactment date: 11/20/2015 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 11-3-2015; action 11-17-2015).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 11-3-2015; action 11-17-2015).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments.


ADA TRANSIT SUBCOMMITTEE TO THE TRANSIT AND PARKING COMMISSION

MARY E. JACOBS (19th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Vocational Support Representative. First appointed 2-15-1996.
TERM EXPIRES: 11-30-2017


COMMITTEE ON AGING

JAMES C. LAMAL (18th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Madison Senior Center Foundation Member. First appointed 6-19-2012.
TERM EXPIRES: 10-1-2018

EDNA F. CANFIELD (18th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age). First appointed 6-19-2012.
TERM EXPIRES: 10-1-2018

FAISAL A. KAUD (18th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age). First appointed 8-6-2013.
TERM EXPIRES: 10-1-2018


COMMITTEE ON COMMUNITY GARDENS

Park Commission recommendation:
MADELYN D. LEOPOLD (10th A.D.) - appoint to the position of Park Commission Representative.
TERM EXPIRES WITH TERM ON PARK COMMISSION: 4-30-2020

Currently serving on: Board of Park Commissioners
Long Range Planning Subcommittee


COMMUNITY DEVELOPMENT BLOCK GRANT COMMITTEE

COLIN A. BOWDEN (16th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Low/Moderate Income Representative. First appointed 7-16-2013.
TERM EXPIRES: 10-1-2017

DANIEL A. O’ CALLAGHAN (5th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Citizen. First Appointed 10-7-2008.
TERM EXPIRES: 10-1-2017

KEETRA S. BURNETTE (20th A.D.) - appoint to the remainder of a one-year term to the position of First Alternate. Ms. Burnette currently holds the Second Alternate position and has served since 9-15-2015. She succeeds Joseph O’Connell.
TERM EXPIRES: 10-1-2016


COMMUNITY SERVICES COMMITTEE

JEAN M. MACCUBBIN (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Co...

Click here for full text