Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 40652    Version: 1 Name: 11-17-2015 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 10/28/2015 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 11/17/2015 Final action: 11/17/2015
Enactment date: 11/20/2015 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 11-3-2015; action 11-17-2015).
Sponsors: Paul R. Soglin

Title

Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 11-3-2015; action 11-17-2015).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments.

 

 

ADA TRANSIT SUBCOMMITTEE TO THE TRANSIT AND PARKING COMMISSION

 

MARY E. JACOBS (19th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Vocational Support Representative. First appointed 2-15-1996.

TERM EXPIRES: 11-30-2017

 

 

COMMITTEE ON AGING

 

JAMES C. LAMAL (18th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Madison Senior Center Foundation Member. First appointed 6-19-2012.

TERM EXPIRES: 10-1-2018

 

EDNA F. CANFIELD (18th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age).  First appointed 6-19-2012.

TERM EXPIRES: 10-1-2018

 

FAISAL A. KAUD (18th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age).  First appointed 8-6-2013.

TERM EXPIRES: 10-1-2018

 

 

COMMITTEE ON COMMUNITY GARDENS

 

Park Commission recommendation:

MADELYN D. LEOPOLD (10th A.D.) - appoint to the position of Park Commission Representative.

TERM EXPIRES WITH TERM ON PARK COMMISSION: 4-30-2020

 

                     Currently serving on:                     Board of Park Commissioners

                                                                                    Long Range Planning Subcommittee

 

 

COMMUNITY DEVELOPMENT BLOCK GRANT COMMITTEE

 

COLIN A. BOWDEN (16th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Low/Moderate Income Representative. First appointed 7-16-2013.

TERM EXPIRES: 10-1-2017

 

DANIEL A. O’ CALLAGHAN (5th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Citizen. First Appointed 10-7-2008.

TERM EXPIRES: 10-1-2017

 

KEETRA S. BURNETTE (20th A.D.) - appoint to the remainder of a one-year term to the position of First Alternate. Ms. Burnette currently holds the Second Alternate position and has served since 9-15-2015. She succeeds Joseph O’Connell.

TERM EXPIRES: 10-1-2016

 

 

COMMUNITY SERVICES COMMITTEE

 

JEAN M. MACCUBBIN (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Community Representative.  First Appointed 6-21-2011.

TERM EXPIRES: 10-1-2018

 

MICHELLE L. MICHALAK (4th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Community Representative. First appointed 3-5-2013.

TERM EXPIRES: 10-1-2018

 

 

DOWNTOWN COORDINATING COMMITTEE

 

AUSTIN MCCLENDON (19th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of First Alternate. First appointed 4-29-2014.

TERM EXPIRES: 10-19-2018

 

 

EARLY CHILDHOOD CARE AND EDUCATION COMMITTEE

 

NAN BRIEN (16th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member. First appointed 8-4-2015.

TERM EXPIRES: 9-30-2018

 

 

PEDESTRIAN/BICYCLE/MOTOR VEHICLE COMMISSION

 

MARK D. BENNETT (2nd A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Citizen (Pedestrian Advocate).  Mr. Bennett is a communications specialist with the University of Wisconsin-Madison Morgridge Center for Public Service. He succeeds Lydia S. Maurer.

TERM EXPIRES: 4-30-2016

 

 

PUBLIC SAFETY REVIEW COMMITTEE

 

SHONITA  A. SKINNER (10th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Citizen Member. Ms. Skinner is a community outreach coordinator living in the Allied Neighborhood. She succeeds Chan M. Stroman.

TERM EXPIRES: 4-30-2018

 

 

SUSTAINABLE MADISON COMMITTEE

 

TRACY E. HARVEY (9th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Third Alternate. Ms. Harvey is an environmental scientist/advocate currently interning with the Clean Lakes Alliance. She succeeds Sophia S. Rogers who assumed the First Alternate position.

TERM EXPIRES: 6-30-2016

 

 

WATER UTILITY BOARD

 

JON C. EVANS (14th A.D.) - reappoint to a five-year term to the position of Member. First appointed 3-3-2015.

TERM EXPIRES: 9-30-2020

 

 

ZONING BOARD OF APPEALS

 

PETER OSTLIND (4th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Ostlind currently holds the Second Alternate position and has served since 7-21-2015. He succeeds John W. Schlaefer.

TERM EXPIRES: 4-18-2017

 

 

Respectfully submitted,

 

Paul R. Soglin

Mayor