Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 39529    Version: 1 Name: 9-1-2015 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 7/29/2015 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 9/1/2015 Final action: 9/1/2015
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 8-4-2015; action 9-1-2015).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 8-4-2015; action 9-1-2015).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments. Statement of Interest forms are on file where applicable.


ETHICS BOARD

JOSEPH B. BARING (17th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Citizen Member. Mr. Baring is the pastor at St. Paul African Methodist Episcopal Church. He has served on numerous boards and is currently serving on the Dane County Workgroup for Alternatives to Incarceration. He succeeds Samuel Owens.
TERM EXPIRES: 4-30-2016


LANDLORD AND TENANT ISSUES COMMITTEE

CRISTINA LOR (13th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Tenant Organization Representative. Ms. Lor is the Hmong & Community Outreach and Housing Resource Specialist at the Tenant Resource Center. She succeeds Charles L. Breunig.
TERM EXPIRES: 4-30-2016


PLAN COMMISSION

MAURICE SHEPPARD (15th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Sheppard currently holds the First Alternate position and has served since 10-15-2013. He succeeds Eric W. Sundquist.
TERM EXPIRES: 4-30-2018


SUSTAINABLE MADISON COMMITTEE

JOHN M. CONOWALL (12th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Common Council or Citizen Member. First appointed 4-16-2013.
TERM EXPIRES: 6-30-2017

RAJAN V. SHUKLA (5th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Common Council or Citizen Member. First appointed 7-16-2013.
TERM EXPIRES: 6-30-2017

SAM J. BREIDENBACH (6th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Member. First Appointed 10-18-2011.
TERM EXPIRES: 6-30-2017

Currently serving on: Building Code, Fire Code, Conveyance Code and Licensing Appeals Board


JESSE J. SHIELDS (17th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Member. First appointed 7-19-2011.
TERM EXPIRES: 6-30-2017

JEANNETTE E. LEZ...

Click here for full text