Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 39156    Version: 1 Name: 7-21-2015 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 7/1/2015 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 7/21/2015 Final action: 7/21/2015
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 7-7-2015; action 7-21-2015).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 7-7-2015; action 7-21-2015).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments. Statement of Interest forms are on file where applicable.


COMMUNITY SERVICES COMMITTEE

Early Childhood Care and Education Committee recommendation:

PATRICIA A. LASKY (11th A.D.) - appoint to the position of Early Childhood Care and Education Committee Representative. Ms. Lasky succeeds Karalyn A. Kratowicz.
TERM EXPIRES WITH TERM ON ECCEC: 9-30-2015

Currently serving on: Early Childhood Care and Education Committee


HOUSING STRATEGY COMMITTEE

BRIAN K. NOWICKI (2nd A.D.) - reappoint to the position of Citizen Member. First appointed 2-26-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2018

LAURIE A. LOGAN (15th A.D.) - reappoint to the position of Citizen Member. First appointed 2-26-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2018

MARTHA CRANLEY (10th A.D.) - reappoint to the position of Citizen Member. First appointed 2-26-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2018


LANDLORD AND TENANT ISSUES COMMITTEE

THOMAS A. GIEROK (4th A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of Alternate Member. First appointed 9-16-2014.
TERM EXPIRES: 4-30-2016


LANDMARKS COMMISSION

ANNA V. ANDRZEJEWSKI (10th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Andrzejewski is a professor of Art History at the University of Wisconsin-Madison. She has a background in architectural history, environmental resource regulations and historic preservation. Ms. Andrzejewski previously served on the Plan Commission. She succeeds Michael J. Rosenblum.
TERM EXPIRES: 4-30-2018


LONG RANGE TRANSPORTATION PLANNING COMMITTEE

MARK N. SHAHAN (20th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Alternate Member. First Appointed 6-16-2009.
TERM EXPIRES: 4-18-2017


PARKING COUNCIL FOR PEOPLE WITH DISABILITIES

JOANNE L. WAGNER (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the po...

Click here for full text