Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 39156    Version: 1 Name: 7-21-2015 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 7/1/2015 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 7/21/2015 Final action: 7/21/2015
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 7-7-2015; action 7-21-2015).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 7-7-2015; action 7-21-2015).
 
Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments. Statement of Interest forms are on file where applicable.
 
 
COMMUNITY SERVICES COMMITTEE
 
Early Childhood Care and Education Committee recommendation:
 
PATRICIA A. LASKY (11th A.D.) - appoint to the position of Early Childhood Care and Education Committee Representative.  Ms. Lasky succeeds Karalyn A. Kratowicz.
TERM EXPIRES WITH TERM ON ECCEC: 9-30-2015
 
      Currently serving on:      Early Childhood Care and Education Committee
 
 
HOUSING STRATEGY COMMITTEE
 
BRIAN K. NOWICKI (2nd A.D.) - reappoint to the position of Citizen Member. First appointed 2-26-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2018
 
LAURIE A. LOGAN (15th A.D.) - reappoint to the position of Citizen Member. First appointed 2-26-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2018
 
MARTHA CRANLEY (10th A.D.) - reappoint to the position of Citizen Member. First appointed 2-26-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2018
 
 
LANDLORD AND TENANT ISSUES COMMITTEE
 
THOMAS A. GIEROK (4th A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of Alternate Member. First appointed 9-16-2014.
TERM EXPIRES: 4-30-2016
 
 
LANDMARKS COMMISSION
 
ANNA V. ANDRZEJEWSKI (10th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Andrzejewski is a professor of Art History at the University of Wisconsin-Madison. She has a background in architectural history, environmental resource regulations and historic preservation. Ms. Andrzejewski previously served on the Plan Commission. She succeeds Michael J. Rosenblum.
TERM EXPIRES: 4-30-2018
 
 
LONG RANGE TRANSPORTATION PLANNING COMMITTEE
 
MARK N. SHAHAN (20th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Alternate Member.  First Appointed 6-16-2009.
TERM EXPIRES: 4-18-2017
 
 
PARKING COUNCIL FOR PEOPLE WITH DISABILITIES
 
JOANNE L. WAGNER (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Transit and Parking Commission Member or Citizen.  First Appointed 1-5-2010.
TERM EXPIRES: 4-30-2018
 
 
PEDESTRIAN/BICYCLE/MOTOR VEHICLE COMMISSION
 
GRANT A. FOSTER (15th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Citizen (Bicycle Advocate). Mr. Foster is the Director of Health Information for Dean Clinic. He is an active participant within the bicycling community and is a former taxi driver for Union Cab. Mr. Foster succeeds Robbie Webber.
TERM EXPIRES: 4-30-2018
 
RONALD B. STEINHOFER (4th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen (Pedestrian Advocate). First appointed 9-18-2012.
TERM EXPIRES: 4-30-2018
 
SCOTT KOLAR (4th A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of First Alternate (Citizen or Alder).  First appointed 4-30-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2016
 
SARAH (SALLY) A. LEHNER (13th A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of Second Alternate.  First appointed 5-7-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2016
 
 
PLAN COMMISSION
 
MAURICE SHEPPARD (15th A.D.) - appoint to a one-year term to the position of First Alternate. Mr. Sheppard currently holds the position of Second Alternate and has served since 10-15-2013. He succeeds Tonya L. Hamilton-Nisbet.
TERM EXPIRES: 4-30-2016
 
JAMES E. POLEWSKI - appoint to one-year term to the position of Second Alternate. Mr. Polewski is an attorney with the State's Department of Safety and Professional Services. He served on the Plan Commission and Zoning Commission for the City of Monroe. He is a board member for the Elvehjem Neighborhood Association and served on the board for the Stoughton Road Revitalization Project. Mr. Polewski succeeds Maurice Sheppard who assumed the First Alternate position.
TERM EXPIRES: 4-30-2016
 
 
POLICE AND FIRE COMMISSION
 
H. NIA ENEMUOH-TRAMMELL (18th A.D.) - appoint to a five-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Enemuoh-Trammell is an administrative law judge with the State of Wisconsin. She currently serves as the chair of the Urban League of Greater Madison Board of Directors and previously served on the City's Equal Opportunities Commission. Ms. Enemuoh-Trammell succeeds Michael J. Lawton.
TERM EXPIRES: 5-1-2020
 
 
SOLID WASTE ADVISORY COMMITTEE
 
Committee on the Environment recommendation:
TIMOTHY D. BAKER (17th A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of Committee on the Environment Representative. First appointed 2-26-2013.
TERM EXPIRES: 4-19-2016
 
      Currently serving on:      Committee on the Environment
 
 
URBAN DESIGN COMMISSION
 
LOIS BRAUN-ODDO (2nd A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Design Professional. Ms. Braun-Oddo has served as a facility management specialist with the Wisconsin Department of Transportation since 2012. She has extensive experience in the architectural design profession, having worked on a wide variety of commercial projects at Strang, Inc. and Potter Lawson Architects. Ms. Braun-Oddo succeeds Melissa R. Huggins
TERM EXPIRES: 6-30-2016
 
MICHAEL J. ROSENBLUM (19th A.D.) - appoint to a one-year term to the position of Alternate Citizen Representative. Mr. Rosenblum is a volunteer services manager at the University of Wisconsin Hospital and Clinics. He recently completed 10 years of service on the City's Landmark Commission. Mr. Rosenblum succeeds Thomas A.DeChant who assumed a Citizen Member position.
TERM EXPIRES: 6-30-2016
 
 
ZONING BOARD OF APPEALS
 
SUSAN M. BULGRIN (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident.  First Appointed 9-15-2009.
TERM EXPIRES: 4-17-2018
 
WINN S. COLLINS (11th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Collins currently holds the Second Alternate position and has served since 9-3-2013. He succeeds Michael A. Basford.
TERM EXPIRES: 4-17-2018
 
SAVION J. CASTRO (4th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Castro is currently a student at the University of Wisconsin-Madison. He serves as a tutor for the PEOPLE Program and is a legislative intern for Representative Mandela Barnes. Mr. Castro succeeds Diane L. Milligan.
TERM EXPIRES: 4-19-2016
 
PETER OSTLIND (4th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Second Alternate. Mr. Ostlind is a building construction consultant with Sol-Terra Designs, Ltd. He is knowledgeable about zoning and planning issues as well as the City's committee process, having previously served on the Housing Committee.
TERM EXPIRES: 4-17-2018
 
 
PUBLIC SAFETY REVIEW COMMITTEE
 
Correction:
The following appointment incorrectly listed a term expiration of 4-30-2018. The corrected term expiration is listed below.
 
BRUCE P. FREY
TERM EXPIRES: 4-30-2017
 
 
Respectfully submitted,
 
Paul R. Soglin
Mayor