Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 34349    Version: 1 Name: 7-1-2014 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 6/3/2014 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 7/1/2014 Final action: 7/1/2014
Enactment date: 7/2/2014 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 6-17-2014; action 7-1-2014).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 6-17-2014; action 7-1-2014).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments. Committee applications for mayoral appointments are attached. Statement of Interest forms are on file where applicable.


BOARD OF HEALTH FOR MADISON AND DANE COUNTY

JUDITH M. WILCOX (2nd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of City Resident. First Appointed 5-3-2005.
TERM EXPIRES: 4-18-2017

MARK E. EDGAR (15th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of City Resident. First appointed 8-6-2013.
TERM EXPIRES: 4-18-2017


BUILDING CODE, FIRE CODE, CONVEYANCE CODE AND LICENSING APPEALS BOARD

RICK W. HEXT (4th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Member with Fire Prevention Experience. Mr. Hext an executive vice-president with the J. F. Ahern Company. He succeeds William Petri.
TERM EXPIRES: 4-30-2017


COMMITTEE ON COMMUNITY GARDENS

AISLYNN H.C. MILLER (20th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen. First appointed 2-26-2013.
TERM EXPIRES: 4-18-2017

ANNETTE M. NEKOLA (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen. First Appointed 6-16-2009.
TERM EXPIRES: 4-18-2017

JILL SCHNEIDER (12th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen. First Appointed 10-19-2010.
TERM EXPIRES: 4-18-2017


COMMITTEE ON THE ENVIRONMENT

PATRICIA GADOW (14th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member. First appointed 6-19-2012.
TERM EXPIRES: 4-18-2017


ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE

CRAIG STANLEY (13th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Citizen. Mr. Stanley is a Certified Commercial Investment Member. He is the founding principal of Broadwing Advisors. Mr. Stanley succeeds Victoria S. Selkowe
TERM EXPIRES: 4-30-2017

Currently serving on: Sustainable Madison Transportation...

Click here for full text