City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 31977    Version: 1 Name: 11-19-2013 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 10/22/2013 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 11/19/2013 Final action: 11/19/2013
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 10-29-2013; action 11-19-2013).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 10-29-2013; action 11-19-2013).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments. Committee applications for mayoral appointments are attached. Statement of Interest forms are on file for these appointees where applicable.


ALLIED AREA TASK FORCE
(FOR INFORMATION ONLY)

MMSD Superintendent appointment:
JALATEEFA JOE-MEYERS - appointed to the position of Madison Metropolitan School District Superintendent Designee. Ms. Joe-Meyers is the Family and Community Engagement Coordinator with MMSD. She succeeds Daniel R. Wood.


COMMITTEE ON THE ENVIRONMENT

ELIZABETH A. KATT-REINDERS (12th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Citizen Member. Ms. Katt-Reinders is the Policy & Program Director for the Clean Lakes Alliance. She succeeds Reginald N. Weide.
TERM EXPIRES: 4-19-2016


DOWNTOWN COORDINATING COMMITTEE

SANDRA TORKILDSON (2nd A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Citizen Member. Ms. Torkildson is the owner of A Room of One's Own bookstore.
TERM EXPIRES: 10-19-2016.

Currently serving on: Joint Southeast Campus Area Committee
Economic Development Committee (EDC)
Judge Doyle Square Committee (EDC Representative)


MADISON FOOD POLICY COUNCIL

CASSANDRA M. VANDERWALL (1st A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Health Care Provider Representative. Ms. Vanderwall is a clinical nutritionist with the University of Wisconsin-Madison Hospital and Clinics and previously held this position from 10/2012-6/2013.
TERM EXPIRES: 10-1-2016

SATYA RHODES-CONWAY (12th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member. First appointed 6-18-2013.
TERM EXPIRES: 10-1-2016

TOPF WELLS (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Citizen Member. First appointed 10-16-2012.
TERM EXPIRES: 10-1-2016

Currently serving on: ...

Click here for full text