City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 28110    Version: 1 Name: 11-27-2012 Citizen committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 10/23/2012 In control: Mayor's Office
On agenda: 11/27/2012 Final action: 11/27/2012
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 10-30-2012; action 11-27-2012).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting citizen committee appointments (introduction 10-30-2012; action 11-27-2012).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following citizen committee appointments. Committee applications for mayoral appointments are attached. Statement of Interest forms are on file for these appointees where applicable.


DOWNTOWN COORDINATING COMMITTEE

MARY C. CARBINE, 3122 Hermina Street, 53714 (15th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Citizen. Ms. Caribine currently holds the First Alternate position and has served since 5-2-2006. She succeeds Chelsea B. Johnson.
TERM EXPIRES: 10-19-2015


NORTHPORT/WARNER PARK/SHERMAN NEIGHBORHOOD PUBLIC ART AD HOC SELECTION COMMITTEE

MARTI RYAN, 4533 Rigney Lane, 53704 (18th A.D.) - appoint to the position of Northport-Warner Park-Sherman Neighborhood Resident. Ms. Ryan serves on the Northside Planning Council and is the current chair of the Willy Street Co-op board.


PERSONNEL BOARD

JULIE ANN GRAZIANO, 4045 Cherokee Dr., 53711 (10th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Qualified Elector. Ms. Graziano is a human resources professional with the Wisconsin Department of Natural Resources. She succeeds Sylvia A. Thornton.
TERM EXPIRES: 4-30-2014


PEST MANAGEMENT ADVISORY COMMITTEE

PATRICIA T. LINDQUIST, 911 E. Dayton St., 53703 (2nd A.D.) - appoint to a seven-year term to the position of Member. Ms. Lindquist is a Natural Areas Coordinator with Community GroundWorks. She succeeds R. Chris Williamson.
TERM EXPIRES: 8-1-2019


VENDING OVERSIGHT COMMITTEE

JOHN N. MAGNINO, 423 N. Carroll St., 53703 (2nd A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of State Street Area or Capitol Concourse Resident. Mr. Magnino is the president of the State-Langdon Neighborhood Association. He succeeds Rosemary Lee.
TERM EXPIRES: 6-1-2015

LILIANA FABELA, 1014 Sue Pl., 53705 (19th A.D.) - appoint to the remainder ...

Click here for full text