City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
Vacancies:
Boards, Commissions and Committees DetailsStart DateEnd DateAppointed By
ALCOHOL LICENSE REVIEW COMMITTEE Adult City Resident4/9/2021 Mayor/Council Confirms
ALCOHOL LICENSE REVIEW COMMITTEE Adult City Resident4/21/2021 Mayor/Council Confirms
ALCOHOL LICENSE REVIEW COMMITTEE Adult City Resident4/21/2021 Mayor/Council Confirms
BOARD OF HEALTH FOR MADISON AND DANE COUNTY  3/25/2021 County Executive
BOARD OF HEALTH FOR MADISON AND DANE COUNTY City Resident
Three-year term. The Mayor and the County Executive shall jointly appoint six members. Three members shall be City residents and shall be subject to confirmation by the Common Council. Three members shall be County residents who reside outside of the City and shall be subject to confirmation by the County Board. A good faith effort shall be made to appoint one licensed physician, one environmental health expert and one registered nurse. The physician shall be appointed from a list submitted by the Dane County Medical Society. The nurse shall have experience in community health practice.
Termed-out: 4/18/2023
8/14/2021 Mayor/Council Confirms
BOARD OF PUBLIC WORKS Mayor or Designee1/2/2020 Mayor
BOARD OF REVIEW Adult City Resident
Five-year term.
Termed-out: 4/16/2024
7/17/2019 Mayor/Council Confirms
BUILDING CODE, FIRE CODE, CONVEYANCE CODE AND LICENSING APPEALS BOARD Professional Engineer8/1/2021 Mayor/Council Confirms
BUILDING CODE, FIRE CODE, CONVEYANCE CODE AND LICENSING APPEALS BOARD Adult City Resident8/1/2021 Mayor/Council Confirms
CDA HOUSING OPERATIONS SUBCOMMITTEE  
Current or Former CDA Housing Resident or Section 8 Participant
Termed-out: 6/1/2015
10/9/2013  
CDA HOUSING OPERATIONS SUBCOMMITTEE  
Citizen or CDA Board Member Term mirrors term on Community Development Authority
Termed-out: 12/31/9999
3/12/2014  
COMMITTEE ON AGING Member (55+ Years of Age)
Members serve three-year terms expiring on 10/1. Initial appointments made in 2012 were staggered. A majority of members shall be over 55 years of age.
Termed-out: 10/1/2022
1/30/2021 Mayor/Council Confirms
COMMITTEE ON AGING Resident Member
Members serve three-year terms expiring on 10/1. Initial appointments made in 2012 were staggered. A majority of members shall be over 55 years of age.
Termed-out: 10/1/2022
4/21/2021 Mayor/Council Confirms
COMMITTEE ON SWEATFREE PURCHASES City Resident
Three-year term. Member shall be resident of the City of Madison of legal voting age.
Termed-out: 3/31/2021
1/2/2020 Mayor/Council Confirms
COMMITTEE ON SWEATFREE PURCHASES Alternate Member3/3/2021 Mayor/Council Confirms
COMMITTEE ON THE ENVIRONMENT (ended 6/2020) (inactive) Resident Member
Three-year term.
Termed-out: 4/21/2020
4/15/2019 Mayor/Council Confirms
COMMUNITY DEVELOPMENT BLOCK GRANT COMMITTEE Low or Moderate Income Representative
Two-year term. At least three citizen members shall be persons of low or moderate income, as low or moderate income is defined by the CDBG regulations.
10/15/2019 Mayor/Council Confirms
DISABILITY RIGHTS COMMISSION Adult City Resident
Termed-out: 4/30/2022
6/20/2020 Mayor/Council Confirms
DISABILITY RIGHTS COMMISSION Adult City Resident
Termed-out: 4/30/2023
8/1/2020 Mayor/Council Confirms
DOWNTOWN COORDINATING COMMITTEE Permanent Resident of Downtown Area
Termed-out: 10/19/2023
1/20/2021 Mayor/Council Confirms
DOWNTOWN COORDINATING COMMITTEE First Alternate
Three-year term.
Termed-out: 10/19/2021
2/18/2021 Mayor/Council Confirms
DOWNTOWN COORDINATING COMMITTEE Second Alternate
Termed-out: 5/14/2022
4/8/2021 Mayor/Council Confirms
EARLY CHILDHOOD CARE AND EDUCATION COMMITTEE Child Care Service Consumer
Termed-out: 9/30/2022
6/16/2021 Mayor/Council Confirms
EARLY CHILDHOOD CARE AND EDUCATION COMMITTEE Child Care Worker
Termed-out: 9/30/2023
6/16/2021 Mayor/Council Confirms
GOLF SUBCOMMITTEE  
Odana Golf Association Representative
Termed-out: 12/31/9999
3/23/2021  
HUMANITARIAN AWARD COMMISSION, REVEREND DOCTOR MARTIN LUTHER KING, JR. Dane County Representative
Termed-out: 12/31/9999
12/1/2017 County Executive
HUMANITARIAN AWARD COMMISSION, REVEREND DOCTOR MARTIN LUTHER KING, JR. Disability Rights Commission Member6/20/2020 Mayor/Council Confirms
INTEGRATED PEST MANAGEMENT POLICY REVIEW TASK FORCE Committee on Environment Representative
Termed-out: 12/31/9999
2/16/2019  
INTEGRATED PEST MANAGEMENT POLICY REVIEW TASK FORCE Madison Food Policy Council Representative
Termed-out: 12/31/9999
5/18/2019  
JOINT CAMPUS AREA COMMITTEE Capitol or State-Langdon Neighborhood Resident Representative8/2/2021 Mayor/Council Confirms
LANDLORD AND TENANT ISSUES COMMITTEE Common Council or Resident Member
Three-year term.
Termed-out: 4/30/2022
5/19/2021 Mayor/Council Confirms
LANDLORD AND TENANT ISSUES COMMITTEE Alternate Member
Termed-out: 4/30/2022
8/17/2021 Mayor/Council Confirms
LANDMARKS COMMISSION Historian
Termed-out: 12/31/9999
1/27/2021 Mayor/Council Confirms
MADISON CULTURAL ARTS DISTRICT BOARD Mayor or Designee
The following persons, or their designees, shall be ex-officio members of the Board, except that a designee shall serve at the pleasure of his or her appointing authority: the Governor, the Mayor and the Dane County Executive.
Termed-out: 12/31/9999
1/11/2013 Ex-Officio
MADISON CULTURAL ARTS DISTRICT BOARD Mayoral Appointee (MMSD Board Recommendation)
Person shall be selected from a list of three to five names that is submitted by the Madison Metropolitan School Board. Four-year term (90 days added per MGO)
Termed-out: 7/1/2016
10/2/2012 Mayor/Council Confirms
MADISON CULTURAL ARTS DISTRICT BOARD Governor's Appointee
Termed-out: 7/1/2016
10/2/2012 Governor
MADISON CULTURAL ARTS DISTRICT BOARD Mayoral Appointee
Termed-out: 7/1/2017
7/2/2013 Mayor/Council Confirms
MADISON CULTURAL ARTS DISTRICT BOARD Mayoral Appointee
Four-year term.
Termed-out: 7/1/2014
3/5/2014 Mayor/Council Confirms
MADISON FOOD POLICY COUNCIL Health Care Provider Representative
Termed-out: 10/1/2022
12/8/2020 Mayor/Council Confirms
MADISON FOOD POLICY COUNCIL Local Restaurateur
Three-year term.
Termed-out: 10/1/2023
11/13/2020 Mayor/Council Confirms
MADISON FOOD POLICY COUNCIL Urban Farm Advocate/Representative
Termed-out: 12/31/9999
6/1/2021 Mayor/Council Confirms
MADISON FOOD POLICY COUNCIL Resident Member
Termed-out: 7/19/2021
6/1/2021 7/19/2021* Mayor/Council Confirms
MADISON FOOD POLICY COUNCIL Resident Member8/14/2021 Mayor/Council Confirms
MADISON GUARANTEED INCOME PILOT PROGRAM ADVISORY TASK FORCE Non-Profit Representative
Five representatives (5) from community non-profits that support low-income populations, Three representatives (3) with social welfare policy expertise, Two City of Madison Alders (2), Mayor or Mayoral Designee (1)
Termed-out: 12/31/9999
4/20/2021 Mayor/Council Confirms
MADISON'S CENTRAL BUSINESS IMPROVEMENT DISTRICT (BID) BOARD Downtown Resident1/19/2020 Mayor/Council Confirms
MADISON'S CENTRAL BUSINESS IMPROVEMENT DISTRICT (BID) BOARD West Main Area - Business Owner4/19/2020  
MADISON'S CENTRAL BUSINESS IMPROVEMENT DISTRICT (BID) BOARD State Street Area - Business Owner
Termed-out: 1/18/2022
4/2/2021 Mayor/Council Confirms
MADISON'S CENTRAL BUSINESS IMPROVEMENT DISTRICT (BID) BOARD  
UW Student ASM Representative
Termed-out: 1/18/2022
5/2/2021 Mayor/Council Confirms
MONONA TERRACE COMMUNITY AND CONVENTION CENTER BOARD City Alternate
Termed-out: 5/1/2022
5/2/2019 Mayor/Council Confirms
PERSONNEL BOARD Qualified Elector
Three-year term.
Termed-out: 4/30/2021
1/23/2021 Mayor/Council Confirms
PLAN COMMISSION Second Alternate
One-year term.
7/17/2019 Mayor/Council Confirms
PLAN COMMISSION First Alternate
One-year term.
Termed-out: 4/30/2021
8/1/2020 Mayor/Council Confirms
PLAN COMMISSION Madison Metropolitan School District Superintendent or Designee
This non-voting member shall be the Superintendent of the Madison Metropolitan School District or his/her designee.
5/1/2021  
PUBLIC MARKET DEVELOPMENT COMMITTEE Technical Advisor - Non-Voting
Ad hoc term
Termed-out: 12/31/9999
3/7/2018 Mayor/Council Confirms
PUBLIC MARKET DEVELOPMENT COMMITTEE Technical Advisor - Non-Voting
Ad hoc term
Termed-out: 12/31/9999
2/7/2020 Mayor/Council Confirms
SUSTAINABLE MADISON COMMITTEE Third Alternate
Two-year term
Termed-out: 6/30/2022
10/1/2020 Mayor/Council Confirms
SUSTAINABLE MADISON COMMITTEE Resident Member
Two-year term.
Termed-out: 6/30/2021
2/24/2021 Mayor/Council Confirms
SUSTAINABLE MADISON COMMITTEE Resident Member
Two-year term.
Termed-out: 6/30/2023
7/23/2021 Mayor/Council Confirms
TRANSPORTATION COMMISSION First Alternate
Three-year term. Initial terms are staggered.
Termed-out: 6/30/2020
1/8/2020 Mayor/Council Confirms
TRANSPORTATION COMMISSION Adult City Resident
Termed-out: 6/30/2022
1/18/2020 Mayor/Council Confirms
TRANSPORTATION POLICY AND PLANNING BOARD Plan Commission Member
Term expires with term on the Plan Commission.
4/21/2021 Mayor/Council Confirms
VENDING OVERSIGHT COMMITTEE Resident Member
Termed-out: 6/1/2022
1/1/2020 Mayor/Council Confirms
WARNER PARK COMMUNITY RECREATION CENTER ADVISORY SUBCOMMITTEE Youth Member
Termed-out: 4/1/2016
6/28/2013  
WARNER PARK COMMUNITY RECREATION CENTER ADVISORY SUBCOMMITTEE Youth Member
Termed-out: 4/1/2015
6/28/2013  
WARNER PARK COMMUNITY RECREATION CENTER ADVISORY SUBCOMMITTEE  
Northside Planning Council Representative
Termed-out: 4/1/2019
1/25/2018  
WARNER PARK COMMUNITY RECREATION CENTER ADVISORY SUBCOMMITTEE Resident Member8/1/2020 Board of Park Commissioners/Council Confirms