City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 68316    Version: 1 Name: 12-7-2021 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 11/10/2021 In control: Mayor's Office
On agenda: 12/7/2021 Final action: 12/7/2021
Enactment date: 12/13/2021 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 11-16-2021; action 12-7-2021).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 11-16-2021; action 12-7-2021).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.


COMMITTEE ON AGING

FAISAL A. KAUD (18th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Senior Center Foundation Member succeeding Kathleen M. Whitt. Faisal Kaud currently holds a Member (55+ Years of Age) position and has served since 8-6-2013.
TERM EXPIRES: 10-1-2024

KATHLEEN M. POI (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age). First appointed 2-2-2016.
TERM EXPIRES: 10-1-2024

DONNA C. BRYANT (9th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age). First appointed 3-1-2016.
TERM EXPIRES: 10-1-2024

KATHLEEN M. WHITT (20th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age) succeeding Faisal A. Kaud. Kathleen Whitt currently holds the Senior Center Foundation Member and has served since 6-19-2012.
TERM EXPIRES: 10-1-2024


MADISON FOOD POLICY COUNCIL

JAMIE R. BUGEL (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Direct-Market Producer Representative. First appointed 2-25-2020.
TERM EXPIRES: 10-1-2024

CHRISTOPHER G. BROCKEL (16th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Local Restaurateur succeeding Henry D. Aschauer. Christopher Brockel currently holds a Member position and has served since 10-16-2012.
TERM EXPIRES: 10-1-2023

DEVIKA J. SURI (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Higher Education Food Systems Expert. First appointed 2-7-2017.
TERM EXPIRES: 10-1-2024

TEAL M. STANIFORTH (2nd A.D) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appointed 10-3-2017.
TERM EXPIRES: 10-1-2024

ALMA T. HORLOCK (6th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Member succeeding Benjamin E. Rush. Alma Horlock curren...

Click here for full text