City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 68101    Version: 1 Name: 11-16-2021 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 10/27/2021 In control: Mayor's Office
On agenda: 11/16/2021 Final action: 11/16/2021
Enactment date: 11/22/2021 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 11-2-2021; action 11-16-2021).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 11-2-2021; action 11-16-2021).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

ALCOHOL LICENSE REVIEW COMMITTEE

KATHRYN FARLEY (1st A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident succeeding Amy Westra. Kathryn Farley works as a technical services engineer at Epic Systems. She has done a variety of volunteer work including at a women’s shelter and with the Boy Scouts of America.
TERM EXPIRES: 4-16-2024


COMMUNITY DEVELOPMENT BLOCK GRANT COMMITTEE

JENNIFER H. CAMPBELL (11th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Resident Member. First appointed 5-3-2016.
TERM EXPIRES: 10-1-2023

MATT J. PHAIR (20th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Resident Member. First appointed 12-3-2019.
TERM EXPIRES: 10-1-2023

RACHEL E. SATTLER (10th A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of First Alternate. First appointed 2-5-2019
TERM EXPIRES: 10-1-2022

BEN VAN PELT (4th A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of Second Alternate. First appointed 10-2-2012.
TERM EXPIRES: 10-1-2022


COMMUNITY SERVICES COMMITTEE

MICHELLE A. DUNPHY (19th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Community Representative. First appointed 8-6-2019.
TERM EXPIRES: 10-1-2024

SHIVA BIDAR (5th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Community Representative. First appointed 6-1-2021.
TERM EXPIRES: 10-1-2024


EARLY CHILDHOOD CARE AND EDUCATION COMMITTEE

SYLVIA F. RAMIREZ (13th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Child Care Service Consumer succeeding Elizabeth K. Schroeder. Sylvia Ramirez currently holds a Resident Member position and has served since 4-20-2021.
TERM EXPIRES: 9-30-2022

REBECCA K. MURRAY (3rd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appoin...

Click here for full text