City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 67610    Version: 1 Name: 10-19-2021 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 9/29/2021 In control: Mayor's Office
On agenda: 10/19/2021 Final action: 10/19/2021
Enactment date: 10/25/2021 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 10-5-2021; action 10-19-2021).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 10-5-2021; action 10-19-2021).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.


COMMUNITY DEVELOPMENT AUTHORITY

DEWAYNE T. GRAY (13th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident succeeding Sariah Daine. DeWayne Gray is a long-term resident of the Triangle Community. He is a social worker employed with the Department of Corrections. He previously served on the Triangle and Monona Bay Neighborhood Plan Ad Hoc Steering Committee.
TERM EXPIRES: 4-16-2024


DISABILITY RIGHTS COMMISSION

LISA A. JAMESON (3rd A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident succeeding Bella A. Sobah. Lisa Jameson is a former Department of Civil Rights employee. Prior to that, she served on this body for two years.
TERM EXPIRES: 4-30-2022


JOINT CAMPUS AREA COMMITTEE

RONALD S. LUSKIN (4th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Capitol or State-Langdon Neighborhood Resident Representative succeeding Larry Warman. Ronald Luskin has been a long time downtown/campus area resident. He has served on several boards, including Porchlight and Downtown Madison, Inc.
TERM EXPIRES:
5-1-2024


LANDLORD AND TENANT ISSUES COMMITTEE

NOAH L. LIEBERMAN (14th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Council or Resident Member succeeding Megan Osowski. Noah Lieberman is a technical services analyst with Epic Systems. In addition, he serves as the vice chair of campaigns for the Dane County Democratic Party.
TERM EXPIRES: 4-30-2022


MADISON FOOD POLICY COUNCIL

DADIT G. HIDAYAT (10th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Resident Member succeeding Jennifer N. Lam. Dadit Hidayat is a policy and engagement specialist with Kids Forward. He worked in collaboration with several organizations ...

Click here for full text