City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 67444    Version: 1 Name:
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 9/15/2021 In control: Mayor's Office
On agenda: 10/5/2021 Final action: 10/5/2021
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 9-21-2021; action 10-5-2021).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 9-21-2021; action 10-5-2021).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.


COMMITTEE ON AGING

JEANNE M. MORTON (1st A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age) succeeding Ben Obregón. Jeanne Morton is an executive director of senior living for Capri Communities.
TERM EXPIRES: 10-1-2022


MADISON FOOD POLICY COUNCIL

TAYLAR E. FOSTER (6th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Urban Farm Advocate/Representative. Taylar Foster is the Troy Farm Manager with Rooted WI. Taylar Foster succeeds Jamie R. Bugel who assumed the Direct-Market Producer Representative position.
TERM EXPIRES: 10-01-2024


MADISON GUARANTEED INCOME PILOT PROGRAM ADVISORY TASK FORCE

ADAM B. CLAUSEN (16th A.D.) - appoint to the position of Non-Profit Representative. Adam Clausen is a co-founder of the Southeast Community Network and works as the director of youth and community outreach and engagement for the Madison Metropolitan School District.


SUSTAINABLE MADISON COMMITTEE

HEATHER DRISCOLL (6th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Member. First appointed 2-4-2020.
TERM EXPIRES: 6-30-2023

JESSE J. SHIELDS (17th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Member. First appointed 7-19-2011.
TERM EXPIRES: 6-30-2023

JEANNETTE E. LEZAKS (5th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Member. First Appointed 6-15-2010.
TERM EXPIRES: 6-30-2023

SUJATA GAUTAM (2nd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appointed 2-4-2020.
TERM EXPIRES: 6-30-2023

JAMES R. ALVIN (4th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Second Alternate. First appointed 4-20-2021.
TERM EXPIRES: 6-30-2023


VENDING OVERSIGHT COMMITTEE

MARLYS M. MILLER (20th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Res...

Click here for full text