City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 66679    Version: 1 Name: 8-31-2021 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 7/28/2021 In control: Mayor's Office
On agenda: 8/31/2021 Final action: 8/31/2021
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 8-3-2021; action 8-31-2021).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 8-3-2021; action 8-31-2021).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.


BUILDING CODE, FIRE CODE, CONVEYANCE CODE AND LICENSING APPEALS BOARD

SEAN B. SIZE (6th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Builder succeeding Sam J. Breidenbach. Sean Size is the production management for TDS Custom Construction. He has volunteered with Sector67’s building committee, East High School’s robotics team and Agrace Hospice.
TERM EXPIRES: 4-30-2024


CITY-COUNTY HOMELESS ISSUES COMMITTEE

JASON ILSTRUP (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Representative of Downtown Business or Community Organization. First appointed 2-4-2020.
TERM EXPIRES: 6-30-2024

ULYSSES I. WILLIAMS (15th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Current or Former Homeless Person Who Has Used Homeless Services. First appointed 6-16-2015.
TERM EXPIRES: 6-30-2024

KATHERINE S. KAMP (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Homeless Services Consortium or Person Experienced in Homeless Services or Advocacy. First appointed 10-16-2018.
TERM EXPIRES: 6-30-2024


ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE

KABA BAH (2nd A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Resident Member succeeding Marianne S. Morton. Kaba Bah is a research scientist at the University of Wisconsin-Madison Space Science and Engineering Center. He is also a real estate developer and entrepreneur focused on, among other areas, affordable housing for all and minority home ownership. He also works with organizations to mentor teenagers in financial literacy and STEM-related subjects.
TERM EXPIRES: 4-30-2022


TRANSPORTATION COMMISSION

CHRISTOPHER T. MCCAHILL (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Transportation Policy & Planning Board Member-Resident. First...

Click here for full text