City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 66451    Version: 1 Name: 8-3-2021 Resident committee appointments (PSRC)
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 7/14/2021 In control: Mayor's Office
On agenda: 8/3/2021 Final action: 8/3/2021
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 7-20-2021; action 8-3-2021).

Title

Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 7-20-2021; action 8-3-2021).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

 

*2/3 vote required for confirmation of non-city residents.

Pursuant to Sec. 3.30(2) of the Madison General Ordinances, "...provision shall not apply to a member of or candidate for appointment to a City of Madison board, committee or commission where, in the judgement of the mayor and two-thirds (2/3) of the Common Council, the best interests of the city will be served by the appointment of a non-resident member who is particularly well qualified by reasons of education, background, and experience with Madison business concerns or other Madison-based employers and the Mayor specifies fully to the Common Council the reasons why he or she is recommending such appointment."

 

 

PUBLIC SAFETY REVIEW COMMITTEE

 

ELLYN M. SCHMELZ (3rd A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Resident Member succeeding Gideon Amoah. Ellen Schmelz is a senior accountant with Wegner CPAs. She is a certified public accountant (CPA) and certified nonprofit accounting professional (CNAP). She is a member of the Junior League of Madison.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

AISHA S. MOE (19th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Resident Member succeeding Matthew Mitnick. Aisha Moe is a recent University of Wisconsin-Madison graduate and now teaches mathematics at Madison Country Day School. She twice ran for elected office, most recently as a candidate for the Madison Common Council.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

JOHNNIE C. MILTON, Jr. (9th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Resident Member. Johnnie Milton, Jr. is the multicultural service coordinator at La Follette High School. He is involved in his community and is a member of 100 Black Men of Madison. Johnnie Milton, Jr. succeeds Charles Myadze who assumed a Common Council Member position.

TERM EXPIRES: 4-30-2024

 

MICHELLE D. CREASON (11th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Alternate Member. Michelle Creason is a registered nurse (RN) and certified case manager (CCM). She is the workers compensation program manager at UnityPoint Health-Meriter. She also serves on several committees at UnityPoint Health-Meriter that deal with patient and employee safety issues. Michelle Creason succeeds Brian Benford who assumed a Common Council Member position.

TERM EXPIRES: 4-30-2024

 

*MATTHEW GIESFELDT, Fitchburg - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Resident Member succeeding Mary Anglim.

TERM EXPIRES: 4-30-2024

 

Rationale: Matt Giesfeldt is a Madison-based public defender who works with teens with mental health challenges. He is an expert on emergency detentions and a number of other criminal justice issues of interest to the committee.

 

 

Respectfully submitted,

 

Satya Rhodes-Conway

Mayor