City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 65520    Version: 1 Name: 6-1-2021 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 5/12/2021 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 6/1/2021 Final action: 6/1/2021
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 5-18-2021; action 6-1-2021).

Title

Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 5-18-2021; action 6-1-2021).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

 

 

BOARD OF PUBLIC WORKS

 

VALESE R. ADAMS (18th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 9-5-2017.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

AARON J. WILLIAMS (13th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of First Alternate. First appointed 12-1-2020.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

MARIA R. DELESTRE (6th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Second Alternate. First appointed 12-1-2020.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

 

COMMITTEE ON EMPLOYEE RELATIONS

 

HEATHER STOUDER - reappoint to a three-year term to the position of Management Member. First appointed 6-18-2019.

TERM EXPIRES: 4-16-2024

 

ELLEN M. LA LUZERNE (2nd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Resident Member. First appointed 5-19-2015.

TERM EXPIRES: 4-16-2024

 

 

COMMUNITY SERVICES COMMITTEE

 

SHIVA BIDAR (5th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Community Representative succeeding Diane L. Farsetta. Shiva Bidar is the former district 5 alder having served on the Common Council for 12 years.

TERM EXPIRES: 10-1-2021

 

 

DISABILITY RIGHTS COMMISSION

 

ERIC KOCH (12th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 8-2-2016.

TERM EXPIRES: 4-30-2024

 

JANE EARL (4th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. Ms. First appointed 9-20-2016.

TERM EXPIRES: 4-30-2024

 

WILL J. RINGLAND (20th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 8-7-2018.

TERM EXPIRES: 4-30-2024

 

CHAN M. STROMAN (19th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 9-20-2016.

TERM EXPIRES: 4-30-2024

 

 

ETHICS BOARD

 

WILLIAM C. KEYS (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Mayoral Representative. First appointed 1-8-2013.

TERM EXPIRES: 4-30-2024

 

MARY CZYNSZAK-LYNE (5th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Labor Representative. First appointed 6-19-2012.

TERM EXPIRES: 4-30-2024

 

 

MADISON FOOD POLICY COUNCIL

 

LINDSEY DAY FARNSWORTH (13th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of University of Wisconsin-Extension Employee succeeding Claire Mance. Lindsey Day Farnsworth currently holds the Higher Education Food Systems Expert position and has served since 10-16-2012.

TERM EXPIRES: 10-1-2023

 

DEVIKA J. SURI (6th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Higher Education Food Systems Expert succeeding Lindsey Day Farnsworth. Devika Suri currently holds a Resident Member position and has served since 2-7-2017.

TERM EXPIRES: 10-1-2021

 

JAMIE R. BUGEL (6th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Direct-Market Producer Representative succeeding Garrett P. Peterson. Jamie Bugel currently holds the Urban Farm Advocate/Representative position and has served since 2-25-2020.

TERM EXPIRES: 10-1-2021

 

HEDI L. RUDD (6th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Resident Member succeeding Olajumoke Falomo. Hedi Rudd currently holds the Small/Mid-Sized Retailer Representative position and has served since 9-4-2018.

TERM EXPIRES: 10-1-2023

 

ERICA C. ANDERSON (6th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Resident Member succeeding Regina Vidaver who assumed a Common Council Member position. Erica Anderson currently holds the Food Access Advocate position and has served since 9-4-2018.

TERM EXPIRES: 10-1-2023

 

REBECCA KEMBLE (18th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Food Access Advocate succeeding Erica Anderson. Rebecca Kemble is the former district 18 alder having served on the Common Council for six years. Rebecca Kemble is a stakeholder working with the Wisconsin Food Terminal Project.

TERM EXPIRES: 10-1-2023

 

KIRSTEN E. MOORE (15th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Small/Mid-Sized Retailer Representative succeeding Hedi Rudd. Kirsten Moore is the cooperative services director for the Willy Street Co-op.

TERM EXPIRES: 10-1-2021

 

JENNIFER S. CONROY (1st A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Resident Member succeeding Aaron M. Kelly. Jennifer Conroy is a product management leader for CUNA Mutual Group.

TERM EXPIRES: 10-1-2023

 

 

MONONA TERRACE COMMUNITY AND CONVENTION CENTER BOARD

 

JANE RICHARDSON (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of City Appointee. First appointed 5-15-2012.

TERM EXPIRES: 5-1-2024

 

 

PERSONNEL BOARD

 

DANA E. DENNY (7th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Qualified Elector. First appointed 7-17-2012.

TERM EXPIRES: 4-30-2024

 

 

Respectfully submitted,

 

Satya Rhodes-Conway

Mayor