City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 65517    Version: 1 Name: 5-18-2021 Alder committee appointments (SMC & CDD)
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 5/12/2021 In control: Mayor's Office
On agenda: 5/18/2021 Final action: 5/18/2021
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting alder committee appointments.

Title

Report of the Mayor submitting alder committee appointments.

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following alder committee appointments.

 

 

COMMUNITY DEVELOPMENT DIVISION CONFERENCE COMMITTEE

 

Community Services Committee recommendation:

ALD. BRIAN BENFORD, District 6 - appoint to the position of Community Services Committee Alder succeeding Shiva Bidar.

TERM EXPIRES: 4-19-2022

 

 

SUSTAINABLE MADISON COMMITTEE

 

ALD. REGINA VIDAVER, District 5 - appoint to the position of Common Council or Resident Member succeeding Heather Driscoll who assumed a Member position.

TERM EXPIRES: 4-18-2023

 

ALD. NIKKI CONKLIN, District 9 - appoint to the position of Common Council or Resident Member succeeding Jessica LeClair who assumed a Member position.

TERM EXPIRES: 4-18-2023

 

 

Respectfully submitted,

 

Satya Rhodes-Conway

Mayor