City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 63924    Version: 1 Name: 2-23-2021 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 1/27/2021 In control: Mayor's Office
On agenda: 2/23/2021 Final action: 2/23/2021
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 2/2/2021; action 2/23/2021).

Title

Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 2/2/2021; action 2/23/2021).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

 

 

BOARD OF PARK COMMISSIONERS

 

CHANDRA MILLER FIENEN (6th A.D.) - appoint to the remainder of a five-year term and to a full five-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Miller Fienen is an entrepreneur. She was a founding member of StartingBlock and served as its executive director. She had previously served on the City’s Oscar Mayer Strategic Assessment Committee and the Task Force on Municipal Golf in Madison Parks. She currently sits on the Downtown Madison, Inc. board. Ms. Miller Fienen succeeds Al Martin.

CURRENT TERM EXPIRES: 4-30-2021

NEXT FULL TERM EXPIRES: 4-30-2026

 

 

ETHICS BOARD

 

NADINE C. MOBLEY (3rd A.D.) appoint to the remainder of a three-year term to the position of Resident Member. Ms. Mobley is a senior manager of learning & development at CUNA Mutual Group. She is a member of the Society for Human Resources Management (SHRM). Ms. Mobley succeeds James D. Cobb.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

 

 

Respectfully submitted,

 

Satya Rhodes-Conway

Mayor