City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 63559    Version: 1 Name: 1-19-2021 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 12/28/2020 In control: Mayor's Office
On agenda: 1/19/2021 Final action: 1/19/2021
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments.
Date Ver.Action ByActionResultAction DetailsMeeting DetailsWatch
1/19/20211 COMMON COUNCIL ConfirmPass Action details Meeting details Not available
12/28/20201 Mayor's Office RECOMMEND TO COUNCIL TO ADOPT UNDER SUSPENSION OF RULES 2.04, 2.05, 2.24, & 2.25 - MISC. ITEMS  Action details Meeting details Not available

Title

Report of the Mayor submitting resident committee appointments.

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments for introduction and adoption under suspension of the rules.

 

 

CITY-COUNTY HOMELESS ISSUES COMMITTEE

 

LT. KELLY BECKETT - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Madison Police Department Officer succeeding Lt. Dan Nale.

TERM EXPIRES: 6-30-2023

 

 

COMMITTEE ON AGING

 

CHARLESTINE (CHARLIE) DANIEL (9th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age). Ms. Daniel is a prevention specialist and the founder of the African American Opioid Coalition. She is retired from the Wisconsin Technical College System where she was the education director for displaced homemakers. Ms. Daniel succeeds Daryl K. Sherman.

TERM EXPIRES: 10-1-2023

 

 

COMMUNITY DEVELOPMENT DIVISION CONFERENCE COMMITTEE

 

Community Development Block Grant Committee recommendation:

RACHEL SATTLER (10th A.D.) - reappoint to the position of Community Development Block Grant Committee Member.

TERM EXPIRES: 12-31-2021

 

JENNIFER CAMPBELL (11th A.D.) - reappoint to the position of Community Development Block Grant Committee Member.

TERM EXPIRES: 12-31-2021

 

Community Services Committee recommendation:

LASHANA M. MILLER (15th A.D.) - reappoint to the position of Community Services Committee Member.

TERM EXPIRES: 12-31-2021

 

MICHELLE DUNPHY (19th A.D.) - reappoint to the position of Community Services Committee Member.

TERM EXPIRES: 12-31-2021

 

 

COMMUNITY SERVICES COMMITTEE

 

N’DIA I. JONES (17th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Private Non-Profit Program (Present/Former) Client/Recipient.  Ms. Jones is an account manager with Oxford Life Sciences. She is active in the community and was one of the organizers of the Juneteenth 2020 rally.

TERM EXPIRES: 10-1-2022

 

 

Respectfully submitted,

 

Satya Rhodes-Conway

Mayor