City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 63558    Version: 1 Name: 1-5-2021 Resident committee appointments (MFPC & WUB)
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 12/28/2020 In control: Mayor's Office
On agenda: 1/5/2021 Final action: 1/5/2021
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments.
Date Ver.Action ByActionResultAction DetailsMeeting DetailsWatch
1/5/20211 COMMON COUNCIL Confirm Under Suspension of Rules 2.04, 2.05, 2.24 & 2.25Pass Action details Meeting details Not available
12/28/20201 Mayor's Office RECOMMEND TO COUNCIL TO CONFIRM UNDER SUSPENSION OF RULES 2.04, 2.05, 2.24, & 2.25  Action details Meeting details Not available

Title

Report of the Mayor submitting resident committee appointments.

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments for introduction and adoption under suspension of the rules.

 

 

MADISON FOOD POLICY COUNCIL

 

REGINA M. VIDAVER (5th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appointed 6-5-2018.

TERM EXPIRES: 10-1-2023

 

ERICA ANDERSON (6th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appointed 3-3-2015.

TERM EXPIRES: 10-1-2023

 

 

WATER UTILITY BOARD

 

EUGENE L. MCLINN (13th A.D.) - reappoint to a five-year term to the position of Member. First appointed 7-19-2016.

TERM EXPIRES: 9-30-2025

 

 

Respectfully submitted,

 

Satya Rhodes-Conway

Mayor