City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 62635    Version: 1 Name: 10-20-2020 Alder committee appointments (CCHIC, EDC, HSC)
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 10/13/2020 In control: Mayor's Office
On agenda: 10/20/2020 Final action: 10/20/2020
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting alder committee appointments.

Title

Report of the Mayor submitting alder committee appointments.

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following alder committee appointments.

 

 

CITY-COUNTY HOMELESS ISSUES COMMITTEE

 

ALD. LINDSAY LEMMER, District 3 - appoint to the position of Common Council Member succeeding Ald. Donna Moreland.

TERM EXPIRES: 4-20-2021

 

 

ECONOMIC DEVELOPMENT COMMISSION

 

ALD. MIKE TIERNEY, District 16 - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Common Council Member succeeding Ald. Donna Moreland.

TERM EXPIRES: 4-20-2021

 

 

HOUSING STRATEGY COMMITTEE

 

ALD. PATRICK HECK, District 2 - appoint to the position of Common Council Member succeeding Ald. Donna Moreland.

TERM EXPIRES: 4-20-2021

 

 

Respectfully submitted,

 

Satya Rhodes-Conway

Mayor