City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 61591    Version: 1 Name: 9-1-2020 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 7/28/2020 In control: Mayor's Office
On agenda: 9/1/2020 Final action: 9/1/2020
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 8/4/2020; action 9/1/2020).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 8/4/2020; action 9/1/2020).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.


MADISON DEVELOPMENT CORPORATION BOARD OF DIRECTORS

RICHARD B. ARNESEN (9th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Resident Member. First appointed 2-5-2013.
TERM EXPIRES: 6-4-2023

Currently serving on: Landmarks Commission

VICKI L. BANKSTON (7th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Mayoral Designee. First Appointed 1-2-2001.
TERM EXPIRES: 6-4-2023

SCOTT J. RESNICK (5th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Economic Development Committee Representative/Member with Economic Development Experience. First appointed 10-15-2019.
TERM EXPIRES: 6-4-2023

MICHAEL A. KOLLATH (9th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Employment and Training Representative. First appointed 7-2-2013.
TERM EXPIRES: 6-4-2023

RONALD M. TRACHTENBERG (19th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Business/Financial Representative. First appointed 9-20-2011.
TERM EXPIRES: 6-4-2023

ANNE MORRISON (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Business/Financial Representative. First appointed 5-16-2017.
TERM EXPIRES: 6-4-2023

Currently serving on: Housing Strategy Committee

DANTE VISCARRA (16th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Business/Financial Representative. First appointed 2-3-2015.
TERM EXPIRES: 6-4-2023


MADISON FOOD POLICY COUNCIL

ALMA T. HORLOCK (6th A.D.) - reappoint to the remainder of a one-year term to the position of Youth Member. First appointed 2-25-2020.
TERM EXPIRES: 7-31-2021


MONONA TERRACE COMMUNITY AND CONVENTION CENTER BOARD

ANDREA R. NILSEN (18th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of City Appointee. Ms.Nilsen works in business development and sports administration, currentl...

Click here for full text