City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 61388    Version: 1 Name: 7-21-2020 Resident committee appointments (Ethics & Housing Strategy)
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 7/14/2020 In control: Mayor's Office
On agenda: 7/21/2020 Final action: 7/21/2020
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments.
Date Ver.Action ByActionResultAction DetailsMeeting DetailsWatch
7/21/20201 COMMON COUNCIL Confirm Under Suspension of Rules 2.04, 2.05, 2.24 & 2.25Pass Action details Meeting details Not available
7/14/20201 Mayor's Office RECOMMEND TO COUNCIL TO ADOPT UNDER SUSPENSION OF RULES 2.04, 2.05, 2.24, & 2.25 - MISC. ITEMS  Action details Meeting details Not available

Title

Report of the Mayor submitting resident committee appointments.

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments for introduction and adoption under suspension of the rules.

 

ETHICS BOARD

 

DAVID ALBINO (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Resident Member.  First appointed 2-21-2006.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

 

HOUSING STRATEGY COMMITTEE

 

DAVID C. PORTERFIELD (15th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Resident Member. First appointed 2-26-2013.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

SHARON L. MCCABE (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Resident Member. First appointed 2-26-2013.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

ANNE MORRISON (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Resident Member. First appointed 2-26-2013.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

 

Respectfully submitted,

 

Satya Rhodes-Conway

Mayor