City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 60516    Version: 1 Name: 6-2-2020 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 5/13/2020 In control: Mayor's Office
On agenda: 6/2/2020 Final action: 6/2/2020
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 5/19/2020; action 6/2/2020).

Title

Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 5/19/2020; action 6/2/2020).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

 

 

AFFIRMATIVE ACTION COMMISSION

 

STEPHANIE J. MUÑOZ - (18th A.D) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 7-18-2017.

TERM EXPIRES: 4-18-2023

 

 

EQUAL OPPORTUNITIES COMMISSION

 

ARACELI ESPARZA (15th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Esparza is the communications manager at the Dane County TimeBank. She is also the executive director of Wisconsin Mujer, LLC. Ms. Esparza succeeds Danielle A. Dieringer.

TERM EXPIRES: 4-18-2023

 

 

PUBLIC SAFETY REVIEW COMMITTEE

 

MATTHEW D. MITNICK (8th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Resident Member. First appointed 12-3-2019.

TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

 

Respectfully submitted,

 

Satya Rhodes-Conway

Mayor