City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 60365    Version: 1 Name: 5-19-2020 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 4/28/2020 In control: Mayor's Office
On agenda: 5/19/2020 Final action: 5/19/2020
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 5/5/2020; action 5/19/2020).

Title

Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 5/5/2020; action 5/19/2020).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

 

 

BOARD OF HEALTH FOR MADISON AND DANE COUNTY

 

PAULA T. INZEO (20th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of City Resident. First appointed 3-6-2018.

TERM EXPIRES: 4-18-2023

 

ROBIN L. LANKTON (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of City Resident. First appointed 6-18-2019.

TERM EXPIRES: 4-18-2023

 

 

MADISON’S CENTRAL BUSINESS IMPROVEMENT DISTRICT (BID) BOARD

 

KATIE M. ULLRICH (4th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of UW Associated Students of Madison (ASM) Representative. Ms. Ullrich is currently a junior at the University of Wisconsin-Madison working on obtaining a Bachelor of Business Administration degree. She is also a member of Badger Volunteers for Schools of Hope. Ms. Ullrich succeeds Alex Hipler.

TERM EXPIRES: 1-18-2022

 

 

Respectfully submitted,

 

Satya Rhodes-Conway

Mayor