Madison, WI Header
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 59961    Version: 1 Name: 3-31-2020 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 3/11/2020 In control: Mayor's Office
On agenda: 3/31/2020 Final action: 3/31/2020
Enactment date: 4/3/2020 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 3/17/2020; action 3/31/2020).

Title

Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 3/17/2020; action 3/31/2020).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

 

 

CAPITAL AREA REGIONAL PLANNING COMMISSION (CARPC)

 

KEN OPIN (18th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Mayor’s Appointee. Mr. Opin has long been civically engaged. He has served on numerous city committees, such as the Economic Development Committee, the Oscar Mayer Strategic Assessment Committee, and the Union Corners Ad Hoc Committee. He most recently served as the chair of the Plan Commission. Mr. Opin succeeds Ken Golden.

TERM EXPIRES: 4-1-2023

 

 

MADISON ARTS COMMISSION

 

LANCE M. OWENS (18th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Member. Mr. Owens is the founder & director or ArtWorking - a non-profit program focusing on supporting artists and entrepreneurs with disabilities. Mr. Owens succeeds Yorel F. Lashley.

TERM EXPIRES: 4-30-2021

 

 

PUBLIC SAFETY REVIEW COMMITTEE

 

GIDEON W. AMOAH (7th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term and to a full three-year term to the position of Resident Member. Mr. Amoah currently holds the Alternate position and has served since 9-19-2017. He succeeds Sara J. Petzold.

CURRENT TERM EXPIRES: 4-30-2020

NEXT FULL TERM EXPIRES: 4-30-2023

 

 

Respectfully submitted,

 

Satya Rhodes-Conway

Mayor