City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 59153    Version: 1 Name: 2-4-2020 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 1/15/2020 In control: Mayor's Office
On agenda: 2/4/2020 Final action: 2/4/2020
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 1/21/2020; action 2/4/2020).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 1/21/2020; action 2/4/2020).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.


CITY-COUNTY HOMELESS ISSUES COMMITTEE

JASON ILSTRUP (10th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Representative of Downtown Business or Community Organization. Mr. Ilstrup is the president of Downtown Madison, Inc. (DMI). He recently served on the City’s Historic Preservation Plan Advisory Committee. Mr. Ilstrup succeeds Kristopher M. Wachowiak.
TERM EXPIRES: 6-30-2021


COMMUNITY DEVELOPMENT BLOCK GRANT COMMITTEE

FELICA TURNER WALTON (10th A.D.) - appoint to the position of Low/Moderate Income Representative. Ms. Turner Walton is a claims adjuster with American Family Insurance. She is active with United Way of Dane County and is a graduate of the United Way Boardwalk Academy. Ms. Turner Walton succeeds Colin A. Bowden.
TERM EXPIRES: 10-1-2021

RACHEL E. JONES (6th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Minority Representative. Ms. Jones is the Assistant Dean of Student Services for the College of Engineering, UW-Madison. She served three years with Teach for America. She was a graduate of the 2014 Leadership Pioneer Valley and is active with the March for Babies. Ms. Jones succeeds Keetra S. Burnette.
TERM EXPIRES: 10-1-2020


COMMUNITY DEVELOPMENT DIVISION CONFERENCE COMMITTEE

Community Development Block Grant Committee recommendation:
RACHEL SATTLER (10th A.D.) - appoint to the position of Community Development Block Grant Committee Member succeeding Keetra Burnette.
TERM EXPIRES: 12-31-2020

JENNIFER CAMPBELL (11th A.D.) - appoint to the position of Community Development Block Grant Committee Member succeeding Ben Van Pelt.
TERM EXPIRES: 12-31-2020


ECONOMIC DEVELOPMENT COMMITTEE

KARINA MENDOZA (13th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position...

Click here for full text