City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 58436    Version: 1 Name: 1-7-2020 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 11/22/2019 In control: Mayor's Office
On agenda: 1/7/2020 Final action: 1/7/2020
Enactment date: 1/10/2020 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 12/3/2019; action 1/7/2020).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 12/3/2019; action 1/7/2020).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.


ALCOHOL LICENSE REVIEW COMMITTEE

For Information Only - Not Subject to Council Confirmation
LINDA VAKUNTA - appointed to the non-voting position of Mayoral Designee.
TERM EXPIRES: 4-18-2023


COMMUNITY DEVELOPMENT DIVISION CONFERENCE COMMITTEE

Community Services Committee recommendation:
LASHANA M. MILLER (15th A.D.) - reappoint to the position of Community Services Committee Member.
TERM EXPIRES: 12-31-2020

MICHELLE DUNPHY (19th A.D.) - appoint to the position of Community Services Committee Member succeeding Monica L. Sundal.
TERM EXPIRES: 12-31-2020


LANDLORD AND TENANT ISSUES COMMITTEE

ALLISON A. MARKOSKI (6th A.D.) - appoint to the remainder of a one-year term to the position of Alternate Member. Ms. Markoski is a lawyer and tax analyst with the Department of Workforce Development. In addition, she is an independent consultant in the area of leadership for educational equity. Ms. Markoski succeeds Brianna K. Koerth.
TERM EXPIRES: 4-30-2020


MADISON FOOD POLICY COUNCIL

AARON M. KELLY (13th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Member. Mr. Kelly is a food systems security researcher with Jahn Research Group. He has served as a University of Wisconsin Navigator and has facilitated diversity & inclusion workshops. Mr. Kelly succeeds Maeraj H. Sheikh.
TERM EXPIRES: 10-1-2020


URBAN DESIGN COMMISSION

SHANE A. BERNAU (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Graduate Landscape Architect. First appointed 3-5-2019.
TERM EXPIRES: 6-30-2022

RAFEEQ ASAD (2nd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Design Professional. First appointed 7-19-2016.
TERM EXPIRES: 6-30-2022

THOMAS DECHANT (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Resident Member. Firs...

Click here for full text