City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 58244    Version: 1 Name: 12-3-2019 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 11/13/2019 In control: Mayor's Office
On agenda: 12/3/2019 Final action: 12/3/2019
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 11/19/2019; action 12/3/2019).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 11/19/2019; action 12/3/2019).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

*2/3 vote required for confirmation of non-city residents.
Pursuant to Sec. 3.30(2) of the Madison General Ordinances, "...provision shall not apply to a member of or candidate for appointment to a City of Madison board, committee or commission where, in the judgement of the mayor and two-thirds (2/3) of the Common Council, the best interests of the city will be served by the appointment of a non-resident member who is particularly well qualified by reasons of education, background, and experience with Madison business concerns or other Madison-based employers and the Mayor specifies fully to the Common Council the reasons why he or she is recommending such appointment."


COMMUNITY DEVELOPMENT BLOCK GRANT COMMITTEE

MATT J. PHAIR (20th A.D.) - appoint to a two-year term to the position of Resident Member. Mr. Phair is a former alder, having represented district 20 on the Common Council from 2011-2019. He is a teacher with the Mount Horeb Area School District. Mr. Phair succeeds Daniel A. O’Callaghan.
TERM EXPIRES: 10-1-2021

JENNIFER H. CAMPBELL (11th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Resident Member. First appointed 5-3-2016.
TERM EXPIRES: 10-1-2021

RACHEL E. SATTLER (10th A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of First Alternate. First appointed 2-5-2019
TERM EXPIRES: 10-1-2020


COMPLETE COUNT COMMITTEE

*SHEESENPHOOYW MOUA, Fitchburg - appoint to the position of Member.

Rationale: Sheesenphooyw Moua is a community power builder/statewide policy advocate with Freedom, Inc. He is currently heading Freedom, Inc.’s Hmong census outreach efforts and is working with Freedom, Inc.’s Black and Khmer census outreach coordinators.

CORINDA RAINEY-MOORE (17th A.D.) - appoint to the position of Member. Ms. Rainey...

Click here for full text