City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 57600    Version: 1 Name: 10-1-2019 Resident committee appointments (Room Tax & SMC)
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 9/25/2019 In control: Mayor's Office
On agenda: 10/1/2019 Final action: 10/1/2019
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments.
Date Ver.Action ByActionResultAction DetailsMeeting DetailsWatch
10/1/20191 COMMON COUNCIL Confirm Under Suspension of Rules 2.04, 2.05, 2.24 & 2.25Pass Action details Meeting details Not available
9/25/20191 Mayor's Office RECOMMEND TO COUNCIL TO CONFIRM UNDER SUSPENSION OF RULES 2.04, 2.05, 2.24, & 2.25  Action details Meeting details Not available
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments.

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments for introduction and adoption under suspension of the rules.


SUSTAINABLE MADISON COMMITTEE

JONATHAN D. HEPNER (11th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Common Council or Resident Member. First appointed 12-4-2018.
TERM EXPIRES: 6-30-2021

JESSE J. SHIELDS (17th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Member. First appointed 7-19-2011.
TERM EXPIRES: 6-30-2021

JEANNETTE E. LEZAKS (5th A.D.) - reappoint to a two-year term to the position of Member. First Appointed 6-15-2010.
TERM EXPIRES: 6-30-2021

JESSICA M. LECLAIR (12th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Common Council or Resident Member. Ms. LeClair currently holds the Third Alternate position and has served since 10-2-2018. She succeeds Rajan V. Shukla.
TERM EXPIRES: 6-30-2021

CASSANDRA K. STEINER (6th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Member. Ms. Steiner is the campaign coordinator at the John Muir Chapter of the Sierra Club. She succeeds Sam J. Breidenbach.
TERM EXPIRES: 6-30-2021

MATTHEW W. BRAUNGINN (13th A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Member. Mr. Braunginn is a senior associate the University of Wisconsin-Center on Wisconsin Strategy (COWS). He has been involved with numerous organizations including United Way and the New Leaders Council. Mr. Braunginn succeeds Maria A. Schletzbaum.
TERM EXPIRES: 6-30-2021

Currently serving on: Madison Police Department Policy & Procedure Review Ad Hoc Committee


ROOM TAX COMMISSION

TOM ZIARNIK (1st A.D.) - reappoint to a one-year term to the position of Hotel/Motel Industry Representative. First appointed 7-5-2016.
TERM EXPIRES: 7-5-2020

Currently serving on: Monona Terrace Booking Event Assistance Advisory Committee

SALLY MILEY (19th A.D....

Click here for full text