City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 57601    Version: 1 Name: 10-15-2019 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 9/25/2019 In control: Mayor's Office
On agenda: 10/15/2019 Final action: 10/15/2019
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 10/1/2019; action 10/15/2019).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 10/1/2019; action 10/15/2019).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

COMMUNITY DEVELOPMENT BLOCK GRANT COMMITTEE

BEN VAN PELT (4th A.D.) - appoint to a one-year term to the position of Second Alternate. Mr. Van Pelt currently holds the Low/Moderate Income Representative position and has served since 10-2-2012.
TERM EXPIRES: 10-1-2020


COMMUNITY SERVICES COMMITTEE

LASHANA MILLER (15th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Community (Minority) Representative. First appointed 4-29-2014.
TERM EXPIRES: 10-1-2022

KIM GENICH (5th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Madison Federation of Labor Representative. First appointed 5-17-2011.
TERM EXPIRES 10-1-2022

BRIDGET D. ROGERS (17th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Community Representative. First appointed 3-29-2016.
TERM EXPIRES: 10-1-2022

DIANE L. FARSETTA (12th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Community Representative. Ms. Farsetta is a senior outreach specialist with the University of Wisconsin-Madison School of Nursing’s Center for Aging Research & Education (CARE). She is active in the community and recently ran for the district 12 alder seat. Ms. Farsetta serves as the Emerson East Neighborhood Association’s secretary and co-chair of its development committee. She is involved with several organizations, including volunteering with Occupy Madison and serving on the Progressive Dane steering committee. She succeeds Monica L. Sundal.
TERM EXPIRES: 10-1-2021


LANDMARKS COMMISSION

MAURICE D. TAYLOR (20th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Licensed Realtor. Mr. Taylor is a licensed broker/realtor. He is a member of the National Association of Realtors and the Realtors Association of South Central Wisconsin. Mr. Taylor ...

Click here for full text