City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 57452    Version: 1 Name: 10-1-2019 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 9/11/2019 In control: Mayor's Office
On agenda: 10/1/2019 Final action: 10/1/2019
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 9/17/2019; action 10/1/2019).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 9/17/2019; action 10/1/2019).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.


COMMITTEE ON AGING

KATHLEEN M. WHITT (20th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Senior Center Foundation Member. Ms. Whitt currently holds a Member (55+ Years of Age) position and has served since 6-19-2012. She succeeds Edna F. Canfield.
TERM EXPIRES: 10-1-2021

FELICITUS FERINGTON, (7th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age). First appointed 6-19-2012.
TERM EXPIRES: 10-1-2022

BEN OBREGĂ“N (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member (55+ Years of Age). First appointed 6-18-2019.
TERM EXPIRES: 10-1-2022


EARLY CHILDHOOD CARE AND EDUCATION COMMITTEE

CHRISTINE COKE (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Specialist in Child Care Field. First appointed 1-17-2017.
TERM EXPIRES: 9-30-2022

ELIZABETH K. SCHROEDER (20th A.D.) - appoint to a three-year term to the position of Child Care Service Consumer. Ms. Schroeder is a working parent, currently employed by Slipstream as a digital marketing specialist. She serves on the Meadowood Neighborhood Association board and is a recent graduate of Emerge Wisconsin. Ms. Schroeder succeeds Kate Toews.
TERM EXPIRES: 9-30-2022

REBECCA K. MURRAY (3rd A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Member. Ms. Murray is an associate director with the Wisconsin Child Abuse & Neglect Prevention Board. She has volunteered with numerous organizations, including St. Vincent de Paul. Ms. Murray succeeds Senay Goitom.
TERM EXPIRES: 9-30-2021

LANA NENIDE (19th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member. First appointed 9-19-2017.
TERM EXPIRES: 9-30-2022

DIPESH NAVSARIA (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Member....

Click here for full text