City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 56877    Version: Name: 9-3-2019 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 7/31/2019 In control: COMMON COUNCIL
On agenda: 9/3/2019 Final action: 9/3/2019
Enactment date: Enactment #:
Title: SUBSTITUTE: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 8/6/2019; action 9/3/2019). Please note change to the Transportation Commission appointments.
Attachments: 1. 56877 - Version 1.pdf
Title
SUBSTITUTE: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 8/6/2019; action 9/3/2019). Please note change to the Transportation Commission appointments.

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.


COMMITTEE ON AGING

EILEEN MERSHART (6th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term and to a full three-year term to the position of Member. Ms. Mershart retired as the chief executive officer of the YWCA Madison in 2011. She is currently a consultant working with non-profit organizations. She has been involved with numerous organizations including serving on several United Way committees. Ms. Mershart succeeds Paul H. Kusuda.
CURRENT TERM EXPIRES: 10-1-2019
NEXT FULL TERM EXPIRES: 10-1-2022


COMMITTEE ON SWEATFREE PURCHASES

THOMAS J. GUNDERSEN (6th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Alternate Member. Mr. Gundersen currently holds the Student Representative on the UW-Madison Labor Licensing Policy Committee position and has served since 1-16-2018. Mr. Gundersen succeeds Bryan J. Daggett.
TERM EXPIRES: 3-31-2021


LANDLORD AND TENANT ISSUES COMMITTEE

MEGAN D. OSOWSKI (6th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Council or Resident Member. Ms. Osowski is a case manager at UW Health. She previously held the Tenant Organization Representative position on this committee. Ms. Osowski succeeds Curtis V. Brink who assumed the Apartment Owners Organization Representative position.
TERM EXPIRES: 4-30-2022


MADISON AREA TRANSPORTATION PLANNING BOARD (MPO)

MARGARET M. BERGAMINI (2nd A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Transportation-Related Member (Ms. Bergamini is also being appointed to the Transportation Policy & Planning Board). Ms. Bergamini is the transportation program advisor for the University of Wisconsin-Madison’s Associated Students of Madison (ASM)...

Click here for full text