City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 56482    Version: 1 Name: 7-16-2019 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 6/26/2019 In control: Mayor's Office
On agenda: 7/16/2019 Final action: 7/16/2019
Enactment date: 7/22/2019 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 7/2/2019; action 7/16/2019).
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 7/2/2019; action 7/16/2019).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.


ALCOHOL LICENSE REVIEW COMMITTEE

FERNANDO CANO OSPINA (18th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Adult City Resident. First appointed 9-16-2014.
TERM EXPIRES: 4-19-2022


BOARD OF REVIEW

PAMELA J. HENNESSEY (20th A.D.) - appoint to the remainder of a five-year term to the position of First Alternate. Ms. Hennessey currently holds an Adult City Resident position and has served since 3-6-2007. She succeeds Adetunji A. Lesi who assumed an Adult City Resident position.
TERM EXPIRES: 4-21-2020


BUILDING CODE, FIRE CODE, CONVEYANCE CODE AND LICENSING APPEALS BOARD

JOHN P. STARKWEATHER (10th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Attorney. First appointed 5-7-2013.
TERM EXPIRES: 4-30-2022

JIM GLUECK (5th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Architect. First appointed 4-17-2012.
TERM EXPIRES: 4-30-2022

GAIL A. RUTKOWSKI (3rd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Real Estate Broker. First appointed 6-6-2017.
TERM EXPIRES: 4-30-2022


COMMUNITY DEVELOPMENT AUTHORITY

KELDA H. ROYS (10th A.D.) - appoint to a four-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Roys is the CEO and founder of OpenHomes, Inc. She served four years as a state representative in the Wisconsin Assembly and has served on numerous boards and committees. Ms. Roys succeeds Daniel G. Guerra.
TERM EXPIRES: 4-18-2023

MARY STRICKLAND (19th A.D.) - appoint to a four-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Strickland is a financial advisor, working in the area of socially responsible investing, with Baird. She has served on numerous boards and was a presidential appointee to the U.S. Small Business Advisory Council. She currently serves on the Madison Development Corporation Board o...

Click here for full text