City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 55800    Version: 1 Name: 5-21-2019 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 5/7/2019 In control: Mayor's Office
On agenda: 5/21/2019 Final action: 5/21/2019
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting committee appointments (introduction 5/14/2019; action 5/21/2019).

Title

Report of the Mayor submitting committee appointments (introduction 5/14/2019; action 5/21/2019).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following committee appointments.

 

 

COMMITTEE ON EMPLOYEE RELATIONS

 

GRETCHEN R. LOWE (3rd A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Resident Member. First appointed 2-28-2017.

TERM EXPIRES: 4-19-2022

 

ROB PHILLIPS, City Engineer - reappoint to a three-year term to the position of Management Member. First appointed 3-17-2015.

TERM EXPIRES: 4-19-2022

 

 

MADISON AREA TRANSPORTATION PLANNING BOARD (MPO)

 

TOM LYNCH, Director of Transportation - appoint to a two-year term to the position of Metro Transit Representative succeeding Chuck Kamp.

TERM EXPIRES: 4-30-2021

 

 

MADISON POLICE DEPARTMENT POLICY AND PROCEDURE REVIEW AD HOC COMMITTEE

 

GREGORY W. GELEMBIUK (6th A.D.)  - appoint to the position of Member. Mr. Gelembiuk is a scientist in the field of evolutionary biology, ecology and genetics. In addition, he has a background in public health models for public safety and is a member of the Community Response Team - a group of concerned Madison citizens working on policing and public safety issues. Mr. Gelembiuk succeeds Christian Albouras.

 

 

 

Respectfully submitted,

 

Satya Rhodes-Conway

Mayor