City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 54798    Version: 1 Name: 3-5-2019 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 2/20/2019 In control: Mayor's Office
On agenda: 3/5/2019 Final action: 3/5/2019
Enactment date: Enactment #:
Title: Report the of Mayor submitting resident committee appointments (introduction 2/26/2019; action 3/5/2019).
Sponsors: Paul R. Soglin

Title

Report the of Mayor submitting resident committee appointments (introduction 2/26/2019; action 3/5/2019).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

 

 

COMMITTEE ON SWEATFREE PURCHASES

 

MICHAEL C. KINDSCHI (3rd A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of City of Madison Resident. Mr. Kindschi is retired having worked for 36 years with MG&E and 19 years as a realtor. He served six years on the Preliminary Review Committee for the Wisconsin Supreme Court and is a current member of the Wisconsin Court System - Office of Lawyer Regulation. Mr. Kindschi succeeds Jonathan D. Rosenblum.

TERM EXPIRES: 3-31-2021

 

 

PLAN COMMISSION

 

KATHLEEN L. SPENCER (19th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Adult City Resident. Ms. Spencer is a statewide local road coordinator with the Wisconsin Department of Transportation. She has a MS in Urban and Regional Planning and worked as a city planner in Louisiana. Ms. Spencer succeeds Maurice C. Sheppard.

TERM EXPIRES: 4-30-2021

 

 

URBAN DESIGN COMMISSION

 

SHANE A. BERNAU (11th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Graduate Landscape Architect. Mr. Bernau is a licensed landscape architect with SmithGroup. Prior to that, he spent twelve years with Ken Saiki Design. Mr. Bernau succeeds John A. Harrington.

TERM EXPIRES: 6-30-2019

 

 

VENDING OVERSIGHT COMMITTEE

 

FORREST (Kipp) THOMAS (2nd A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of State Street Area or Capitol Concourse Resident. Mr. Thomas is a chef currently working for the Sun Prairie School District. He previously owned a restaurant with a sidewalk café and operated a food cart in Madison. Mr. Thomas succeeds Chaitannya K. Agni.

TERM EXPIRES: 6-1-2021

 

 

Respectfully submitted,

 

Paul R. Soglin

Mayor