City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 54533    Version: 1 Name: 2-26-2019 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 1/29/2019 In control: Mayor's Office
On agenda: 2/26/2019 Final action: 2/26/2019
Enactment date: Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 2/5/2019; action 2/26/2019).
Sponsors: Paul R. Soglin
Title
Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 2/5/2019; action 2/26/2019).

Body
I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

*2/3 vote required for confirmation of non-city residents
Pursuant to Sec. 3.30(2) of the Madison General Ordinances, "...provision shall not apply to a member of or candidate for appointment to a City of Madison board, committee or commission where, in the judgement of the mayor and two-thirds (2/3) of the Common Council, the best interests of the city will be served by the appointment of a non-resident member who is particularly well qualified by reasons of education, background, and experience with Madison business concerns or other Madison-based employers and the Mayor specifies fully to the Common Council the reasons why he or she is recommending such appointment."


COMMUNITY DEVELOPMENT DIVISION CONFERENCE COMMITTEE

Community Development Block Grant Committee recommendation:
KEETRA S. BURNETTE (20th A.D.) - reappoint to the position of Community Development Block Grant Committee Member.
TERM EXPIRES: 12-31-2019

BEN M. VAN PELT (4th A.D.) - reappoint to the position of Community Development Block Grant Committee Member.
TERM EXPIRES: 12-31-2019

Community Services Committee recommendation:
LASHANA M. MILLER (15th A.D.) - appoint to the position of Community Services Committee Member succeeding Kim R. Genich.
TERM EXPIRES: 12-31-2019

MONICA L. SUNDAL (17th A.D.) - appoint to the position of Community Services Committee Member succeeding Consuelo Lopez Springfield.
TERM EXPIRES: 12-31-2019


MADISON FOOD POLICY COUNCIL

ALLISON M. DOPF (12th A.D.) - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Health Care Provider Representative. Ms. Dopf is a registered nurse currently working in primary care at Group Health Cooperative-South Central Wisconsin (GHC-SCW). She serves on GHC-SCW’s Health Equity Committee and Clinical Poli...

Click here for full text