City of Madison, Wisconsin | Legislative Information Center
Share to Facebook Share to Twitter Bookmark and Share
File #: 54438    Version: 1 Name: 2-5-2019 Resident committee appointments
Type: Appointment Status: Confirmed
File created: 1/16/2019 In control: Mayor's Office
On agenda: 2/5/2019 Final action: 2/5/2019
Enactment date: 2/8/2019 Enactment #:
Title: Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 1/22/2019; action 2/5/2019).
Sponsors: Paul R. Soglin

Title

Report of the Mayor submitting resident committee appointments (introduction 1/22/2019; action 2/5/2019).

 

Body

I hereby submit, for your consideration and approval, the following resident committee appointments.

 

 

CITY-COUNTY HOMELESS ISSUES COMMITTEE

 

LT. DAN NALE - appoint to the remainder of a three-year term to the position of Madison Police Department Office succeeding Lt. Brian Austin.

TERM EXPIRES: 6-30-2020

 

 

SISTER CITY COLLABORATION COMMITTEE

 

DAINA ZEMLIAUSKAS-JUOZEVICIUS (13th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Sister City Representative. First Appointed 2-1-2011.

TERM EXPIRES: 2-1-2022

 

CHARLES J. JAMES (11th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Sister City Representative. First Appointed 2-28-2012.

TERM EXPIRES: 2-1-2022

 

MUSA JALLOW (15th A.D.) - reappoint to a three-year term to the position of Sister City Representative. First appointed 11-22-2016.

TERM EXPIRES: 2-1-2022

 

 

SOLID WASTE ADVISORY COMMITTEE

 

JOSHUA MILLER (2nd A.D.) - appoint to the remainder of a two-year term to the position of Adult City Resident. Mr. Miller is the interim chief of staff for State Representative Jimmy Anderson. He has a BA in Environmental Studies and was a student volunteer for the Nelson Institute for Environmental Studies. Mr. Miller succeeds Pamela B. Alsum.

TERM EXPIRES: 4-21-2020

 

 

Respectfully submitted,

 

Paul R. Soglin

Mayor